LIKO–NOE je český projekt světového významu
Galerie(6)

LIKO–NOE je český projekt světového významu

Česká rodinná firma LIKO-S, a.s., je na trhu synonymem kvality a technické inovace na nejvyšší úrovni. Její nejnovější projekt s názvem LIKO-NOE, jehož realizace právě odstartovala ve Slavkově u Brna, je světový prototyp.

„Za posledních 20 let zabrala výstavba výrobních a skladovacích hal v České republice 90 000 hektarů, většinou úrodné a absorpční půdy, nahradily budovy za účelem generování zisku,“ objasňuje Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, a.s., a vysvětluje: „ každý den se v České republice zastaví přes 10 hektarů úrodné půdy, mohou to být haly a jiné stavby, na které napadne ročně v průměru 674 milimetrů srážek na metr čtvereční, znamená to, že za rok přicházíme o 58 milionů metrů krychlových dešťové vody, která je kanalizací odváděná do řek a moří. Ztrácíme tak vodu, která by normálně zůstala na místě a vytvářela přirozené prostředí a podmínky pro život. Tyto budovy mají také většinou špatnou schopnost akumulace tepla a v prostoru působí jako odrazová zrcadla pro sluneční paprsky.

Řešení, které představila společnost LIKO-S, a.s., je světový unikát. Jeho cílem je vytvořit průmyslový objekt s nulovými nároky, čištěním odpadních vod a zavádí zcela nový pojem přírodní tepelná stabilizace. Objekt je tak plně v souladu s přírodou. Autorem projektu je známý brněnský architekt Zdeněk Fránek, jehož jméno se pojí s několika uznávanými pracemi.

„Celá stavba a její provoz vychází tedy z konceptu s názvem PŘÍRODNÍ TEPELNÁ STABILIZACE,“ říká Lukáš Kovařík, technický ředitel divize ENERGY společnosti LIKO-S, a.s., a pokračuje: „znamená to, že bude pracovat pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů, ať už půjde o sluneční záření nebo chlad z podzemí. Obejde se však bez speciálních strojních zařízení.“
Objekt bude také samostatně pracovat s vodou díky speciální kořenové čističce a dočištěním pomocí mokřadní fasády. „Neoddělitelnou součástí se stane také retenční jezero, které bude zásobárnou vody pro celý firemní areál,“ dodává Kovařík.

Obvodový plášť stavby přirozeně stabilizují zelené fasády, přičemž poskytnou místo pro pěstování dýní, rajčat a podobně. Tepelnou izolaci obvodových plášťů zabezpečí moderní izolační pěna ICYNENE®, která umožní odvod znehodnocených vodních par přes povrch stavby.

„Hlavní projekt bude koncipovaný jako dřevostavba, přičemž k němu přidružíme akustické a klima-komory, které poslouží pro další vývoj a měření produktů a materiálů společnosti LIKO-S, a.s.,“ říká Lukáš Kovařík.

Naděje pro mladé
Maximální propojení s přírodou však nebude jediným benefitem tohoto projektu. „Rozhodli jsme se, že výjimečnost LIKO-NOE ještě podtrhneme jeho využitím. Poslouží nám pro další vývoj produktů společnosti LIKO-S, a.s., přičemž součástí mezinárodního týmu budou i mladí technici, kteří tak dostanou možnost podílet se bezprostředně po absolvování školy na významných projektech. Nabudou zkušenosti, které budou moci později využít ve prospěch nás všech,“ říká Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, a.s.

Archa 21. století
Název celého projektu plně vystihuje to, co ho dělá výjimečným. „LIKO-NOE se přímo odvolává na známý biblický příběh o Noemově arše. Náš projekt vznikl za podobným účelem. Chceme jím vrátit přírodě to, co jí bereme, chceme ji zachránit pro další generace, jelikož si uvědomujeme její hodnotu,“ vysvětluje Musil.

„Je na čase, abychom změnili přístup k výstavbě jako takové. Žádají nás o to alarmující čísla, která zahrnují 2,5 miliardy lidí bez toalety, 800 milionů lidí bez přístupu k pitné vodě, 85% nijak nečištěných odpadních vod a denně 4000 dětí, které umírají kvůli „unsanitary water“. Nesmíme je ignorovat,“ uzavírá Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, a.s.

www.liko-s.cz

ZDROJ: PR článek společnosti LIKO-S, a.s.