Administrativní centrum PIANO

České Budějovice jsou městem s kompaktním historickým centrem, bohatým na architektonickou kvalitu i detaily staveb. Je to město nabité energií, ať již z pohledu historického, kulturního, nebo turistického. Současný ráz Budějovic nyní dotváří nová administrativní budova od CMC architects.

„V Českých Budějovicích jsme nalezli inspiraci, tichou i dynamickou energii, místo cyklických pohybových proměn a trajektorií, které jsou utvořeny ze silnic, mostů, potoků, parků a stavebních souborů,“ říkájí autoři projektu David Chisholm a Vít Máslo.

Administrativní centrum ­PIANO se nachází na křížení severojižní a západovýchodní městské třídy, jižně od historického centra, kde urbanismus přechází od blokové zástavby k solitérním objektům.

„Sedm různých geometrických trajektorií se zde protíná, kříží, naráží či běží paralelně a vytváří síť významných bodů, přechodových hran a osových průhledů,“ vysvetlují architekti. „Toto jsou projevy místa, které jsme našli a následně použili jako katalyzátor pro návrh tvarosloví objektu.“

Nepřehlédněte: Ajťáci v parkovacím domě

Ruch a klid

Zadáním investora, určujícím rozsah projektu, byla kancelářská budova. Záměrem CMC architects pak bylo vyjádřit energii místa a současně vymyslet otevřenou, pozitivní atmosféru. PIANO je objekt ve tvaru „U“, který vstupuje do veřejného prostoru formou nároží.

Ve svém geometrickém středu skrývá propojující otevřené atrium. Právě tato dualita ruchu a pohybu v exteriéru, oproti tichu a klidu uvnitř, vytváří v PIANU zajímavé prostředí pro práci i podnikání.

Plachtící střecha

Pět nadzemních podlaží zakončuje střecha ve tvaru „plachtícího“ křídla, která zakrývá technické instalace. V přízemí je průchozí recepční hala na výšku dvou podlaží, spojená s atriem, restaurací, kavárnou a obchodními prostory. V nadzemních podlažích má PIANO přibližně 9000 m2 nájemních ploch, v podzemních pak parkoviště na dvou podlažích pro 125 automobilů.

Interiér vstupní haly
Interiér vstupní haly |

Přirozené větrání

Konstrukční systém budovy tvoří monolitické železobetonové stropy a obvodové stěny. TZB zahrnuje čtyřtrubkové fancoily umístěné pod stropy, automatické strojní větrání a IBS pro řízení vnitřního klimatu a energetické úspornosti.

Na fasádách byly použity izolační Alucobond kazety, v barevném provedení Pearl White, a otvíravá okna s nízko-emisním zasklením, které umožňuje přirozené provětrání každého kancelářského modulu. Architekti z ateliéru CMC obohatili Budějovice o budovu, která esteticky doplňuje vnější prostor a tvoří příjemné pracovní prostředí.

ADMINISTRATIVNÍ Centrum PIANO
Místo: České Budějovice
Architekt: David Richard Chisholm, Vít Máslo
Spolupráce: Zdenek Brancuzky, Martina Chisholm, Zuzana Svitáková, Jiří Klima
Investor: EXPANDIA, Vladislav Veselý, Michal Záveský
Projektant: CMCARCHITECTS
Generální dodavatel: METROSTAV – Divize 6
Projekt: 2016
Realizace: 2018
Text: Tereza Janišová, CMCARCHITECTS
Foto: Boys Play Nice

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.