Administrativní centrum PIANO

České Budějovice jsou městem s kompaktním historickým centrem, bohatým na architektonickou kvalitu i detaily staveb. Je to město nabité energií, ať již z pohledu historického, kulturního, nebo turistického. Současný ráz Budějovic nyní dotváří nová administrativní budova od CMC architects.

„V Českých Budějovicích jsme nalezli inspiraci, tichou i dynamickou energii, místo cyklických pohybových proměn a trajektorií, které jsou utvořeny ze silnic, mostů, potoků, parků a stavebních souborů,“ říkájí autoři projektu David Chisholm a Vít Máslo.

Administrativní centrum ­PIANO se nachází na křížení severojižní a západovýchodní městské třídy, jižně od historického centra, kde urbanismus přechází od blokové zástavby k solitérním objektům.

ADMINISTRATIVNÍ Centrum PIANO
Budova vstupuje do prostoru formou nároží.
Fasáda jako rozehrané klávesy
Fasáda jako rozehrané klávesy
Interiér vstupní haly
Kontrast prostorů
Podélný řez
Půdorys přízemí

„Sedm různých geometrických trajektorií se zde protíná, kříží, naráží či běží paralelně a vytváří síť významných bodů, přechodových hran a osových průhledů,“ vysvetlují architekti. „Toto jsou projevy místa, které jsme našli a následně použili jako katalyzátor pro návrh tvarosloví objektu.“

Nepřehlédněte: Ajťáci v parkovacím domě

Ruch a klid

Zadáním investora, určujícím rozsah projektu, byla kancelářská budova. Záměrem CMC architects pak bylo vyjádřit energii místa a současně vymyslet otevřenou, pozitivní atmosféru. PIANO je objekt ve tvaru „U“, který vstupuje do veřejného prostoru formou nároží.

Ve svém geometrickém středu skrývá propojující otevřené atrium. Právě tato dualita ruchu a pohybu v exteriéru, oproti tichu a klidu uvnitř, vytváří v PIANU zajímavé prostředí pro práci i podnikání.

Plachtící střecha

Pět nadzemních podlaží zakončuje střecha ve tvaru „plachtícího“ křídla, která zakrývá technické instalace. V přízemí je průchozí recepční hala na výšku dvou podlaží, spojená s atriem, restaurací, kavárnou a obchodními prostory. V nadzemních podlažích má PIANO přibližně 9000 m2 nájemních ploch, v podzemních pak parkoviště na dvou podlažích pro 125 automobilů.

Interiér vstupní haly
Interiér vstupní haly |

Přirozené větrání

Konstrukční systém budovy tvoří monolitické železobetonové stropy a obvodové stěny. TZB zahrnuje čtyřtrubkové fancoily umístěné pod stropy, automatické strojní větrání a IBS pro řízení vnitřního klimatu a energetické úspornosti.

Na fasádách byly použity izolační Alucobond kazety, v barevném provedení Pearl White, a otvíravá okna s nízko-emisním zasklením, které umožňuje přirozené provětrání každého kancelářského modulu. Architekti z ateliéru CMC obohatili Budějovice o budovu, která esteticky doplňuje vnější prostor a tvoří příjemné pracovní prostředí.

ADMINISTRATIVNÍ Centrum PIANO
Místo: České Budějovice
Architekt: David Richard Chisholm, Vít Máslo
Spolupráce: Zdenek Brancuzky, Martina Chisholm, Zuzana Svitáková, Jiří Klima
Investor: EXPANDIA, Vladislav Veselý, Michal Záveský
Projektant: CMCARCHITECTS
Generální dodavatel: METROSTAV – Divize 6
Projekt: 2016
Realizace: 2018
Text: Tereza Janišová, CMCARCHITECTS
Foto: Boys Play Nice

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.