Klid a relax v lůně přírody. Sauna se vznáší nad zatopeným lomem

Les, ticho, vůně dřeva a trocha páry. Sauny na odlehlých místech jsou v posledních letech stále oblíbenější. Dílo českého ateliéru HRA u Lipnice nad Sázavou navíc plave na vodní hladině zatopeného žulového lomu. Jak autoři uvádějí, na návrh sauny mělo vliv především místo, kde se nachází, jeho specifická uzavřenost a tajemnost.

Sauna musela být kvůli své nepřístupnosti realizována bez těžké techniky. Zvláště zajímavý je segmentový ocelový ponton, který byl sestaven přímo na vodě a s jehož montáží architektům pomáhal zkušený lodní projektant.

Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM
Sauna LOM

Stavba o rozměrech 7,5 × 5 metrů je navržena jako prefabrikovaná dřevěná panelová konstrukce, což je poměrně běžná konstrukce. Skutečnou alchymií bylo navrhnout jej tak, aby měl optimální velikost, byl dostatečně pevný a zároveň lehký. Právě dřevěná konstrukce zajišťuje lepší přenášení zátěže mezi konstrukcí a vodní hladinou. Autoři se rozhodli doplnit utilitární typologii o vnější ochodzu.

Dřevo hraje hlavní roli

Vnější nosné prvky jsou vyrobeny z českého modřínu, v interiéru bylo použito čisté smrkové dřevo. Kromě minimalistického zařízení sauny uvnitř najdete také místo pro odpočinek a rozjímání v lůně přírody. Na střeše se můžete večer ochladit při pohledu na hvězdy.

Dřevo postupně získá příjemnou patinu a podle architektů bude sauna časem vypadat ještě lépe než dnes. Plavidlo je ve vzdálenosti menší než tři metry od vodní hladiny. Je ukotvena na skalní plošině, která umožňuje přístup na střešní terasu a dále ke schodišti na spodní chodník, který umožňuje volnou chůzi po budově.

Sauna LOM
Sauna LOM | Zdroj: ATELIÉR HRA

Nebylo to poprvé, co studio HRA postavilo malou saunu. „Ve škole jsme jich pár udělali a myslím, že jsme publikum zaujali. Nejedná se však o programovou specializaci,“ říká architekt Vít Šimek. Tento zatím nejoriginálnější počin byl realizován v první polovině roku 2021.

V lednu a únoru se kreslilo a navrhovalo, v březnu a dubnu probíhaly přípravy a výroba pontonových segmentů a panelů pro dřevěnou konstrukci. Dokončení na místě pak trvalo necelý měsíc. Sauna přivítala své první návštěvníky loni na podzim. Slouží zájemcům o saunování v neobvyklém prostředí, majiteli, jeho rodině a přátelům. Celková investice činila jeden milion korun.

Sauna LOM

Lokalita: Lipnice nad Sázavou
Architekti: ateliér HRA s.r.o.
Investor: Hidden Retreat s.r.o.
Rozměry: 7,5 × 5 metrů
Realizace: 2021
Investice: 1 milión Kč

Veronika Rajničová