asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Höst je restaurace, kde se snoubí design s venkovskou romantikou

07.10.2014

Značka Cofoco, která vlastní v různých městech Dánska devět restaurací, oslovila k návrhu jedné z nich dánské architektonické studio Norma Architekti, kteří ve spolupráci s designéry vytvořili stylovou skandinávskou oázu klidu, pohody, designu, skvělého jídla i pití. Navštivte v Kodani restauraci Höst.

Interiér je ztělesněním střetu mezi romantismem a modernou. Prostor navozuje atmosféru venkovního prostoru, je doplněn zelení. Jednoduchost a minimalismus bez dekoru jsou podtrženy stylovým a surovým vybavením. Stěny jsou šedé, hrubě omítané, podlaha litá taktéž šedá, dřevo z použitých palet je záměrně zašlé a zvětralé. Použito je především na podhledy.

Celkovou tvář interiéru doplňuje spousta zajímavých prvků. Speciální pozornost je věnována svítidlům. Od vintage osvětlení, jednoduchých kulatých svítidel, svítidel seskupených v lustry, až po průmyslová černá svítidla různé velikosti. Okna propouštějící světlo do prostoru pochází například ze staré nemocnice. Jídelní stoly a ostatní nábytkářské vybavení je jednoduchých tvarů, vyrobeno z použitého řeziva. Židle jsou s vysokým opěrákem pro pohodlné sezení.

Speciálně pro tuto restauraci byla navržena kolekce nádobí tak, aby korespondovala s interiérem. Zahrnuje bílé, modré i šedé kusy. Jako prostírání i servírovací deska slouží žulová šedá deska. "Snažili jsme se zjistit, zda bychom mohli najít rovnováhu, kde by interiér, nádobí i jídlo vyprávěly stejný příběh, aniž by výsledný dojem byl příliš staromódní, nebo působil jako velká divadelní scéna," říká Bjerre-Poulsen. Uvnitř města tak vznikl moderní prostor odkazující na venkovskou tradici i řemeslo.

Restaurace disponuje sálem pro 100 strávníků i soukromou jídelnou. Stravovací kapacity jsou situovány v přízemí i v suterénu. Přestože může interiér působit chladným dojmem, teplo použitého dřeva a vlněné doplňky, deky, do kterých je možné se zabalit, se postarají o útulnou atmosféru.

Restaurace Höst získala tři mezinárodní ocenění za design, v září 2013 byla v Londýně dokonce vyhlášena nejlepší restaurací na světě a získala ocenění Restaurant & Bar Design Awards. Bylo to vůbec poprvé, co ocenění získala dánská restaurace.

Magdalena Nováková
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media