Zážitkový design – expozice historie firmy Nestlé

Zážitkový design - expozice historie firmy Nestlé

Tinker Imagineers Lékárníkovi Henrimu Nestlé se v devatenáctém století podařilo vyvinout výživu pro kojence, kteří nemohli být krmeni mateřským mlékem. Jeho cílem bylo pomoci snížit tehdejší poměrně vysokou kojeneckou úmrtnost. Logo firmy Nestlé, která byla po lékárníkovi pojmenována, zobrazující hnízdo (Nest) a krmená ptáčata, se promítlo také do hlavního motivu nově otevřené interaktivní expozice.

Od založení dnes největší potravinářské společnosti na světě uběhlo sto padesát let. U příležitosti významného výročí navrhli designéři ze studia Tinker Imagineers zážitkový objekt u Ženevského jezera, na místě, kde Henri Nestlé založil v roce 1866 svou první továrnu. Více než stovka holandských designérů, inženýrů a stavitelů společně pracovala na scénografii interaktivního „hnízda“.

Na projektu za 45 milionů euro se kromě Tinker Imagineers podílelo mnoho dalších tvůrčích firem. Architekti ze švýcarského ateliéru Concept Consult Architectes zrenovovali místní průmyslový areál, který zakryli elegantní konstrukcí ze skla a oceli. Do tohoto prostoru pak tvůrci z Tinker Imagineers navrhli velkorysý organický tvar, který se téměř vznáší ve vzduchu.

Zážitkový design

Návštěvníkům se dostane neotřele pojatý, interaktivní vhled do zákulisí firmy Nestlé. Budou sledovat cestu podniku od její minulosti, přes přítomnost, nahlédnou i do možné budoucnosti. Nestlé svou rozmanitost představuje v pěti různorodých zónách, ze kterých se nová expozice skládá.

V centrálním atriu stojí strom, jehož korunu tvoří více než tisíc květin vyrobených z obalů produktů Nestlé. Prezentace historie firmy je pojata zajímavou formou raných kinematografických technik průmyslového věku. Kombinací stínového divadla, magiky laterny, světelných instalací a dalších prvků se zde dávno ztracené časy stávají téměř hmatatelnou realitou. Hnízdo se návštěvníkům otevřelo letos v červnu.


Zdroj: v2com

Expozice Nestlé

Místo: Vevey, Švýcarsko
Architekt: Tinker Imagineers
Realizace: 2016

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: V2COM

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 05/2006.