Vertikální džungle

Vertikální džungle

Rostliny jsou jedním ze základních designových prvků využívaných v interiérech. Nové technologie přinášejí mnoho nápaditých možností, jak rostliny do místností začlenit. Jedním z posledních trendů je také vertikální pěstování.

Architekti a designéři ze studia zahradní architektury Gardners se vertikálním pěstováním zabývají již několik let a nabízejí v této oblasti celou škálu produktů. Zákazníci mohou vybírat z menších systémů, jako jsou rostlinné obrazy, ať už univerzální, či vyráběné na míru, studio ale vytváří také velké vertikální systémy pokrývající celé stěny.

Zelená čistička vzduchu

Umístění vertikální zahrady v interiéru nepřináší pouze estetický zážitek, ale také plní funkci přírodní čističky vzduchu. Rostliny prokazatelně snižují koncentraci škodlivých látek v místnosti a každý metr čtvereční zeleně eliminuje z ovzduší nejméně 300 g oxidu uhličitého za rok.

Zelené stěny jsou také dobrými pomocníky ve vytápěných prostorách, kde zvlhčují, ochlazují a osvěžují vzduch. V neposlední řadě snižují v zimě náklady na topení a v létě na klimatizaci. Každá rostlina je navíc schopná snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 %. Je také prokázáno, že v místnosti s květinami klesá u lidí únava a v menší míře se vyskytují obtíže jako bolest hlavy, pocit sucha v ústech či bolest v krku.

Keramika Soukup, Karlín

Keramika Soukup, Karlín 

Vertikální zahrady se umisťují na kolmé stěny a rostliny v nich prosperují i s minimálním množstvím substrátu. S vertikálním pěstováním si dokáže poradit téměř jakákoliv rostlina. Zahrady se osazují rozmanitými druhy tak, aby byly pěkné na pohled a rostliny se zároveň vzájemně nedusily. Při vertikálním pěstování se používají květiny rostoucí vzhůru, kolmo i svisle.

Zelená stěna Ortisgreen

 Zelená stěna Ortisgreen

Voda a WiFi

Zahrady jsou připevněny pomocí nosné konstrukce přímo na zeď, nebo se do prostoru umístí samonosná konstrukce. Na konstrukci se připevní moduly osázené rostlinami a zavlažovací systém. Ten je možné napojit na vodovodní řad, nebo je voda rozváděna pomocí čerpadla ze sběrné nádoby schované pod zahradou.

Zavlažovací systém je vždy připojen na řídicí jednotku, která může být ovládána také dálkově přes WiFi. Vzhledem k tomu, že se nejedná o katalogový produkt, věnují tvůrci svislých zahrad každému zákazníkovi speciální péči a projekty řídí dle jeho požadavků a nároků. Kaž­dá zahrada je unikátním kusem dělaným na míru do konkrétního interiéru.

Recepce studia Gardners

 Recepce studia Gardners

I když údržba vertikální zahrady není nikterak náročná a klienti si ji mohou u menších vertikálních zahrad provádět sami, doporučujeme pravidelný profesionální servis a údržbu jak vertikální zahrady, tak závlahového systému, který zajistí sami autoři vertikálních džunglí.

 

TEXT: RED, FOTO: GARDNERS

Článok bol uverejnený v časopise ASB 6/2017.

Komentáře