A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 03
Galerie(23)

Ve spojení s měsícem: Při rekonstrukci loftového bytu sehrál hravní roli onyx

Architektonický ateliér a1architects má svůj nezměnitelný rukopis. Ve vždy osobitě promýšlené koncepci nejsou opomenuty ani detaily, okenní výhledy, posezení v různých částech bytu či domu, prostě vše, co dělá z nového interiéru bezpečný a útulný domov a současně prováže interiér se zajímavými prvky exteriéru. Tak tomu bylo i v pozoruhodné rekonstrukci loftového bytu v Praze.

Jednotlivosti, jež vtiskují prostoru individualitu, vznikají vždy na míru danému místu i obyvatelům. V projektu renovace loftu pro japonského klienta, který se rozhodl žít trvale v Praze, mohli Lenka Křemenová a David Maštálka propojit obnovu velkorysého prostoru na půvabném místě se svou láskou k Japonsku.

Motto: „Výspy mraků se třepí a trhají – Hora a Měsíc.“ Macuo Bašó

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 04
Veškeré materiály od prkenných podlah přes originální obklady až k jednotlivým kusům nábytku byly pečlivě diskutovány po celou dobu přípravy projektu.  | Zdroj: David Maštálka

„V tomto projektu jsme se rozhodli vedle krásného výhledu na Pražský hrad umocnit jako hlavní motiv vášeň majitelů pro onyx, který je zároveň vzpomínkou na cesty po Itálii,“ ozřejmují architekti zásadní myšlenku projektu.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 01
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 04 1
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 06
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 07 1
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 20
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 12
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 11 1
A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 09

V hlavní roli onyx

Projekt navazuje na již rozpracovaný návrh původního prostorového pojetí architekta Vojtěcha Vecána. „Rozpracovaný koncept jsme se snažili jemnými vstupy celkově sladit a sjednotit,“ popisují autoři finálního návrhu, „aby celý byt vytvářel jeden harmonický celek. Veškeré materiály od prkenných podlah přes originální obklady až k jednotlivým kusům nábytku byly pečlivě diskutovány po celou dobu přípravy projektu jak s majiteli, tak s profesionály ze strany budoucích dodavatelů.“

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 11
Onyx je ústřední téma interiéru a pro majitele je vzpomínkou na cesty po Itálii. | Zdroj: David Maštálka

Jasanová dýha, lakované MDF desky, jádrový jasan, kořenice bříza či dub byly vybírány jako vhodné prostředí pro ústřední téma interiéru – onyx. „Bylo výzvou pracovat s konkrétním kamenem. Umístili jsme ho v podobě motivu měsíce nad postel hlavní ložnice. Západní večerní slunko probleskující vrstvou průsvitného zelenožlutého kamene tak každý večer připomíná, že brzy vyjde právě měsíc.“

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 05
Paprsky zapadajícího slunce v podvečer probleskují onyxovým měsícem, který dominuje hlavní ložnici. | Zdroj: David Maštálka

S ideou měsíce pracují architekti ve dvou rovinách – vnímají ho jednak jako prvek navozující harmonickou atmosféru soukromé klidové části bytu, panoramatický výhled z okna na Hradčany a Pražský hrad je pak dominantním denním prvkem, kontrastním k tomuto nebeskému tělesu.

Harmonie dokonalosti

V citlivém a současně hravém propojení s poloprůsvitným minerálem jsou i další zdobné detaily v interiéru. Na stěnách a vestavěných prvcích jsou to ilustrace Michala Bačáka, jež doplňují nábytek, kliky či madla s motivem dřevěných kmínků od Kláry Šumové, Michaela Tomišková ze studia Dechem přidala designové sklo a skleněná svítidla.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 07
Koupelnu oživuje stěna s živými zelenými rostlinami. | Zdroj: David Maštálka

Dřevem obložené společné prostory bytu pak kontrastují s dalšími jednotlivými místnostmi vlastního určení – přirozené probarvení dostaly dětský pokoj v růžovo-přírodních odstínech a koupelna – bílá dokonalost a čistota se zeleným kontrastem stěny s živými rostlinami.

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 19
Interiér zdobí solitérní hravé detaily – dřevěná madla, kliky, prosklení, osvětlení a vypínače. | Zdroj: David Maštálka

Rekonstrukce loftového bytu

Autoři: a1 architects
Autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka, Tereza Schneiderová
Místo: Praha 1
Klient: soukromá osoba
Studie: leden 2013
Realizace: podzim 2012 – jaro 2017
Spolupráce: Landscape4you / Vojtěch Vecán (autor původní prostorové koncepce), Michaela Tomišková (design skla a svítidel na míru), Klára Šumová (design nábytku a kování), Michal Bačák (design dekorů a ilustrací)

Daniela Bartošová