Sklo v koupelně si může zachovat jedinečnost po celé roky

Bathroom 97506

Sklo je součástí historie lidstva už tisíce let. Úloha skla v architektuře se vyvíjela – od skromných začátků v podobě malých oken až po sofistikované konstrukční prvky v současných budovách. Využití nenachází jen v exteriéru, ale i v interiéru.

Sklo je jeden z nejuniverzálnějších, nejvýznamnějších a nejstarších materiálů ve stavebnictví. Málokterý materiál může mít tak různorodé vlastnosti. Sklo dokáže i při vysoké míře prostupu světla zajistit ochranu před sluncem, napomáhá zlepšovat tepelnětechnickou bilanci stavby, chrání před hlukem a poskytuje bezpečnost, a to až na úroveň ochrany před výbuchem nebo střelbou. V interiéru se dostávají do popředí jiné vlastnosti skla – zejména bezpečnost, transparentnost, odolnost vůči korozi a vodnímu kameni nebo jeho jednoduchá údržba.

Projektanti a architekti si velmi oblíbili sklo i na vnitřních příčkách nebo interiérových dveřích, protože jimi proniká přirozené světlo a zároveň sklo tlumí zvukové šumy. Sklo může být protipožární, nebo chcete-li i „proměnlivé“ – jedním kliknutím se může změnit z průhledného na neprůhledné, a to beze změny v propustnosti světla! Na schody, zábradlí a podlahy využívají projektanti bezpečnostní sklo, popřípadě sklo odolné vůči poškrábání a skvrnám. Speciální pozornost se věnuje sklu v koupelnách.

Sklo je jeden z nejuniverzálnějších, nejvýznamnějších a nejstarších materiálů ve stavebnictví. Málokterý materiál může mít tak různorodé vlastnosti.
Sklo je jeden z nejuniverzálnějších, nejvýznamnějších a nejstarších materiálů ve stavebnictví. Málokterý materiál může mít tak různorodé vlastnosti. | Source: Shutterstock

Sprchové kouty ze skla

Časy, kdy se klient uspokojil s laminátovým sprchovým koutem, jsou dávno ty tam. Skleněný sprchový box dodává koupelně jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zvětšuje prostor. Problémem zůstává jen čistění skla – sprchový kout z běžného skla je noční můrou každé čistotné hospodyňky. Ta si musí najít čas na pravidelnou údržbu, tedy vysušování a utírání. Zanedbá-li starost o sprchový kout, promění se v neprůhlednou kukaň pokrytou zaschlým vodním kamenem.

Naštěstí je na trhu moderní bezúdržbové sklo, na němž se nečistoty nebo stopy po stékající vodě neudrží. Sprchový kout z takového skla je ozdobou koupelny po dlouhá léta. Stačí jen sklo na sprchové kouty a zástěny s těmito vlastnostmi vyžadovat u prodejců.

Skleněný sprchový box dodává koupelně jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zvětšuje prostor.
Skleněný sprchový box dodává koupelně jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zvětšuje prostor. | Source: Saint-Gobain

TIMELESS – vítěz boje o bezúdržbové sklo

Věčný boj o dokonale čisté a krásné sklo není cizí žádným majitelům skleněných sprchových koutů a zástěn. Na trhu existuje několik způsobů, jak toho docílit. Ale většinou jde pouze o nutnou úpravu existujícího skla, například nalepovacími fóliemi nebo chemickými přípravky. Společnost Saint-Gobain přichází na trh s inovativním řešením: antikorozním, vysoce průhledným sklem TIMELESS.

„Lidé neradi tráví čas mytím skla ve sprchovém koutě. Proto koupelnové sklo na sprchové zástěny doplňujeme antikorozním povlakem. Takovéto sklo se čistí výrazně snadněji a méně často než běžné sklo bez povrchové úpravy. Povlak na skle vůbec neuvidíte – je téměř neviditelný,“ vysvětluje Michal Široký ze Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Sklo TIMELESS díky unikátní vrstvě z oxidů kovu chrání sklo před účinky vodního kamene, korozí i zanesením. Je skutečně lesklé a transparentní a tyto vlastnosti si zachová i po mnohaletém používání. Právě proto je mimořádně vhodné na sprchové i vanové zástěny nebo sprchové kouty.

Skleněné sprchové kouty jsou krásné, problém je jen čištění skla a tím se sprchový kout může stát noční můrou každé hospodyňky. Naštěstí je na trhu moderní bezúdržbové sklo, na kterém se nečistoty či stopy po kapkách vody neudržují.
Skleněné sprchové kouty jsou krásné, problém je jen čištění skla a tím se sprchový kout může stát noční můrou každé hospodyňky. Naštěstí je na trhu moderní bezúdržbové sklo, na kterém se nečistoty či stopy po kapkách vody neudržují. | Source: Saint-Gobain

V čem je tajemství skla TIMELESS?

Sklo TIMELESS se vyrábí metodou magnetronového nanášení tenkých vrstev oxidů kovů. Díky tomuto pokovení voda po povrchu skla lépe stéká. Ochranný povlak, který ručí za vysoký lesk skla, není nijak zabarvený ani reflexní. Nanáší se jen na jednu stranu skla, takže je důležité ho instalovat touto stranou dovnitř koutu.

Výrobce garantuje, že úprava skla TIMELESS při dodržení pokynů k manipulaci a údržbě vydrží minimálně 10 let, během kterých se bělavé skvrny (koroze skla) neobjeví na více než 5 % z celkové plochy skla.

Sklo TIMELESS je dostupné v tloušťkách 6, 8 a 10 mm s propustností světla na úrovni 88–89 %.

Sklo TIMELESS je díky unikátní vrstvě z oxidů kovu chráněno před účinky vodního kamene, korozí i zanesením. Je skutečně lesklé a transparentní a svou transparentnost si zachová i po mnoha letech používání.
Sklo TIMELESS je díky unikátní vrstvě z oxidů kovu chráněno před účinky vodního kamene, korozí i zanesením. Je skutečně lesklé a transparentní a svou transparentnost si zachová i po mnoha letech používání. | Source: Saint-Gobain
5 hlavních výhod skla TIMELESS
1. Je mimořádně transparentní a má přirozený vzhled díky speciální metodě minerálního pokovení.
2. Zabraňuje korozi skla působením vody. Sklo zůstává stále jako nové, bez bílého povlaku.
3. Je vysoko odolné, certifikované podle normy EN 1096 třídy A, která potvrzuje vysokou mechanickou odolnost a odolnost proti stárnutí. Také splňuje normu pro sprchové kouty EN 14 428.
4. Vyžaduje jednoduchou údržbu a žádnou potřebu dodatečného ošetřování.
5. Je bezpečné a šetrné k životnému prostředí – pokovení neobsahuje fluorované a silikonové molekuly.

Článek vznikl díky podpoře společnosti Saint-Gobain Building Glass.