domácí sauna

Sauna, vířivka i masáže: Jak si zařídit domácí wellness

Partneři sekce:

Věnovat se v dnešní uspěchané době vlastnímu zdraví je důležitější než dřív. Domácí wellness se stává čím dál žádoucnějším a oblíbenějším způsobem, jak si vytvořit prostor pro odpočinek, regeneraci a psychickou pohodu. A to přímo u vás doma. Co všechno si pod tímto pojmem představit a jak si domácí wellness navrhnout?

Existuje celá řada výhod, proč doma takovou malou wellness mít:

  • Umožní relaxovat a pečovat o své tělo bez nutnosti opouštět domov.
  • Přizpůsobíte si tuto zónu ke svým individuálním potřebám a preferencím.
  • Investice zpočátku je vyšší, ale dlouhodobě ušetříte.
  • Zvýšení hodnoty nemovitosti
  • Posílení vztahů s nejbližšími
  • Zlepšení kvality života

Trápí vás nějaký zdravotní neduh? Pokud ano, pak by vám domácí wellness mohlo pomoci. Například taková sauna, parní lázně nebo vířivka podporují detoxikaci organismu a posilují imunitní systém. Pravidelné využívání může vést ke snížení svalového napětí a zlepšení flexibility a celkové kondice.

Zároveň samozřejmě dochází i ke snížení stresu a napětí. Nicméně pravidelnou návštěvou wellness můžete zlepšit i kvalitu spánku, což jistě ocení ti z vás, co s tímto problémem bojují. Důležitou součástí domácího wellness je také psychická pohoda a pozitivní přístup k životu. Pravidelný čas věnovaný péči o sebe může posílit vaše sebevědomí, což se v konečném důsledku projeví na vaší vnější schránce.

Nejvhodnější místo pro domácí wellness

Než se pustíte do zařízení, musíte si vybrat i správný prostor, který vám bude maximálně vyhovovat a poskytne vám zároveň podmínky pro relaxaci a regeneraci. Vyberte si místo, které vám poskytne dostatek soukromí. Také by nemělo takové místo směřovat s výhledem do sousedovic zahrady. Zbytečně by vás rušilo takové grilování, které se na vedlejší zahradě děje. Zvážit byste také měli, jaký typ zařízení je pro vás nejvhodnější. Vše vyžaduje určitý prostor, nezapomeňte ani na místo na převlékání.

Domácí wellness by mělo mít dostatek přirozeného světla a samozřejmá je také ventilace. Dobré osvětlení pomáhá vytvářet příjemnou atmosféru, zatímco účinná ventilace je pak nezbytná pro zachování veškerých hygienických pravidel.

Pokud jste se rozhodli pro přestavbu, rozhodně se vám vyplatí provést i výměnu podlah a obkladů. Nejideálnější je tvrzený kámen, který je k nerozeznání od přírodního kamene. Nicméně disponuje lepšími vlastnostmi a dlouhou životností. Na povrchu se tak nebude tvořit plíseň a nedojde ani k tvorbě bakterií, jak to ve vlhkém prostředí bývá.

Jak na domácí pohodu?

Relaxační zóna
Parádu vám ale také vytvoří tichý koutek nebo pokoj pro relaxaci. Na takovém místě můžete meditovat, cvičit jógu, ale i si číst. Jestli se vám ale nenabízí moc prostoru, vaším útočištěm může být i ložnice. Stačí rozmístit pár svíček, instalovat závěsy a vytvoříte si intimní prostředí a relaxační místnost.

Nicméně wellness nepatří jen do lázeňských resortů. Jaké trendy vedou například letos v oblasti látek? Vsaďte na bambus, len, Tencel nebo organickou bavlnu. Zmíněné látky regulují teplotu a jsou šetrné k pokožce i přírodě. Méně je více – a platí to i u domácího wellness. Vybírejte proto kvalitně, ale méně. Preferujte spíše neutrální tóny, jednoduché linie a praktické detaily.

Domácí sauna
Na první příčce, co se týče domácího zařízení, je rozhodně sauna. Nejen že nabízí celou řadu zdravotních výhod jako je například detoxikace, zlepšení cirkulace krve, uvolnění svalů a podpora imunitního systému, ale také výrazné zlepšení duševního stavu.

Existuje několik typů saun:

  • Suché – jedná se o finské sauny. Jde o vyhřívanou místnost s vysokou teplotou, kolem 100 °C, a nízkou vlhkostí. Teplo se vytváří pomocí kamen, které mohou být elektrické nebo na dřevo. Nemusí se polévat vodou, nebo jen občas. Nicméně suchá sauna má mnoho pozitivních účinků na zdraví, na to nezapomínejme.
  • Parní – největší rozdíl je ve vlhkosti. Teplota parní sauny se pohybuje kolem 50 °C, zato vlhkost je 100 %. Díky tomu vám parní sauna přinese plno příjemných chvil.

Vířivka
O tomto skvělém prvku jsme se zmínili již v samostatném článku. Vířivka je vhodná nejen k relaxaci svalů a kloubů, ale přináší i další zdravotní výhody. Umístit ji můžete jak ven na terasu nebo zahradu, tak i dovnitř. Záleží na vašich možnostech.

Sprchový kout s masážními tryskami
Jedná se o sprchový systém, který je vybaven bočními vodními tryskami, které směřují proud vody na určité partie těla. Nejčastěji na záda, bedra a šíji. Voda proudí pod tlakem a simuluje účinek jemné masáže. Výsledkem je pak uvolnění svalů, zlepšení krevního oběhu a celkové osvěžení organismu.

Masážní lehátko
Je to speciálně navržený stůl nebo plocha, která je určená pro masáže. Ať už ruční, fyzioterapeutické, kosmetické nebo i relaxační. Mezi nesporné výhody patří, že pomůže k odlehčení páteře a kloubů. Podporuje zdraví a nabízí maximální pohodlí.
Nezapomenout na zdravé návyky

Domácí wellness ale zahrnuje i zdravé a uvědomělé stravování. Takže pokud jste se rozhodli k lepšímu životnímu stylu, pak vás návštěva nutričního poradce nemine. Nepodceňujte také důkladný úklid po každé návštěvě vašeho wellnessu. Ušetříte si tak čas při dalším absolvování a předejdete tvorbě plísní a bakterií.

Pomoci k uvolnění by vám také mohly zelené rostliny, které nejenže přinesou čerstvý vzduch, ale také pocítíte spojení s přírodou. Taková levandule, kterou například já pěstuji na zahradě a následně ji suším, je přímo neuvěřitelnou pomocnicí při relaxaci. Aromaterapie je pak už jen příjemným bonusem, který do vašeho domácího wellnessu přinese kýžený efekt.