Restaurace i bar Moon Club

Moon Club 03

V pulzující Dlouhé ulici v centru Prahy dostalo spojení ateliérů Formafatal a Machar&Teichman příležitost navrhnout tajemný Moon Club. Zadáním investora bylo vytvořit luxusní designový prostor, kterému současné bary v okolí nemohou konkurovat.

Prostory Moon Clubu původně sloužily administrativě a tomu také odpovídala dispozice. Klíčovým prostorem byla centrální dvorana s prosklenou střechou, která představovala největší výzvu z hlediska uchopení prostoru.

Uspořádání prostoru

Dalším klíčovým problémem, který se velkou měrou podílel na celkové koncepci interiéru, byla potřeba zajistit vhodné akustické podmínky v podniku i v jeho okolí. Do návrhu tak byla integrována celá řada technických řešení, jako jsou zdvojený strop, akustické předstěny a omítky.

Skloubení původní dispozice s požadavky na provoz klubu vyústilo ve vytvoření několika různých zón. Podél dvorany jsou tak v původních klenutých prostorech vytvořena útulná zákoutí s loungovým nábytkem a intimním osvětlením, v další části je např. taneční parket.

V patře je pak možné z pavlače pozorovat dění okolo baru nebo se přesunout do některého ze salonků nebo jít nasát atmosféru Alchymist baru.

Měsíc jako inspirace

Hlavním motivem, jak už je patrné z názvu klubu, je měsíc. Téma – tajemnost soumraku a noci, alchymistická mystika. Stěny jsou zahaleny do patiny, která prostupuje celým prostorem a interiér klubu o rozloze 740 m2, i přes jeho rozmanitost, sjednocuje.

Každý prostor měl reprezentovat svým interiérovým řešením odlišnou atmosféru, přinášet nový zážitek, avšak stále ve spojení s hlavním tématem tajemna a mystiky.

Použité materiály a barevnost se v jednotlivých částech klubu proměňují – patinované plechy, opalované dřevo, masivní dřevěné kostky, postařená zrcadla, malby ornamentů na zdech či různobarevnost sametů na polstrovaném nábytku.

Moon Club 04

Světlo a lesk

Významnou úlohu v interiéru hraje atmosféra tvořená rozvrstvením osvětlení v různých intenzitách, skryté podsvícení, designová svítidla nebo svítící objekty.

Celému klubu dominuje centrální bar, nad kterým se vznáší siluety měsíce. Tři velké kruhové lustry se společně se zavěšenými shluky válcových svítidel zrcadlí v proskleném stropu jako noční obloha a celý prostor se tak prohlubuje a nabývá na magičnosti.

Bar je obložen zlatavým vlnitým plechem a je zakončen vysokou půlkruhovou stěnou z opalovaného dřeva, na jehož vrcholu je místo pro DJ. Motiv kruhu je všudypřítomný.

Už z ulice dohlédnete do hlavní dvorany s centrálním barem, a to skrz bývalý průjezd, kde se nachází první bar. Dřevěné dlažební kostky na podlaze jsou zvoleny záměrně, vycházejí z původní funkce prostoru.

Moon Club
Místo: Praha 1
Autoři: Dagmar Štěpánová, Katarína Varsová, Pavel Machar, Radek Teichman
Projekt: 2017–2018
Realizace: 2018–2019
Text: Anna Vrabcová
Foto: Boys Play Nice

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2019.