Projekt Vanguard: V bývalé továrně vzniká 150 loftů s industriální atmosférou

Přestavba bývalé továrny Microna na projekt loftového bydlení Vanguard se 150 jednotkami pod taktovkou PSN zdárně pokročila. Své byty typu shell & core si v pražských Modřanech již přebírají první majitelé. Pro zájemce nachystal developer dva vzorové lofty, jejichž návrhy jsou dílem renomovaných designérů – Ivanky Kowalski a studia OOOOX.

Luxusní projekt, inspirovaný loftovým bydlením v zahraničních metropolích, zahrnuje například autovýtah uprostřed budovy, střešní terasu se saunou či spa & wellness zónu s bazénem.

Vanguard
Vanguard
Vanguard
Lofty Vanguard
Lofty Vanguard
Lofty Vanguard
Lofty Vanguard
Lofty Vanguard

Developerská společnost PSN míří do finále s projektem Vanguard v pražských Modřanech. Ten vzniká přeměnou někdejší továrny na letecké přístroje (známé pod názvem Microna či Mikrotechna), kde vyrůstá 150 loftů s industriální atmosférou, s plochou od 41 m2 až po penthousy s výměrou 626 m2.

Téměř každý z nich má terasu. Majitelé, kteří zvolili koupi jednotky v základní úpravě shell & core a nové bydlení si tak zařídí zcela podle svých představ, již byty začali přebírat.

Lofty jako životní styl i dobrá investice

Budova s plochou 16 000 m2 má železobetonový skelet a vyniká nadstandardní pevností. Bývalá továrna, která se pojí se samými počátky letectví v Československu, totiž musela být vzhledem k zaměření na vojenské dodávky koncipována jako bunkr.

Při výšce čtrnácti pater to znamenalo použití ohromného množství betonu a železa. Jednotlivé zdi a stropy snesou extrémní zatížení a novým vlastníkům tak v rámci úprav dovolují „téměř vše“. Proto mohl být uprostřed domu vybudován unikátní autovýtah, který umožní majiteli zaparkovat luxusní auto nebo veterána přímo u dveří bytu.

Vanguard
Vanguard | Zdroj: PSN

Developer PSN zde nyní realizuje loftové byty po vzoru zahraničních metropolí, např. New Yorku, Londýna či Berlína. Právě ty se staly kolébkou tohoto jedinečného způsobu bydlení, když to byli především umělci, kteří začali v 70. a 80. letech minulého století obývat opuštěné výrobní a skladové haly. Vznikl tak zcela nový styl bydlení, neohraničeného zdmi. A právě ten se stal pro PSN inspirací k realizaci projektu Vanguard.

„Továrna Microna tvořila mnoho let dominantu pražských Modřan, proto když se nám již před mnoha lety naskytla příležitost ke koupi, neváhali jsme. Naší ambiciózní vizí je přeměnit ji v neopakovatelný loftový projekt. Nechceme se zde omezovat jen na bydlení – podle nás se jednotky skvěle hodí také jako originální prostory pro práci: například kancelář, uměleckou dílnu nebo fotografický ateliér. Koneckonců, ještě než jsme samotnou přestavbu zahájili, hledali jsme pro budovu dočasné smysluplné využití. A kromě kanceláří jsme ji pronajímali i umělcům jako výstavní prostor či ateliéry,“ vrací se k minulosti jednatel společnosti PSN Max Skala.

Syrovost a drsnost

Lofty v projektu Vanguard se vyznačují působivým prostorem i začleněním nejmodernějšího technologického vybavení, čímž splňují ty nejvyšší standardy bydlení. Díky velkorysé výšce stropů až 4,3 metru působí interiéry s okny od podlahy ke stropu vzdušně a disponují širokou variabilitou využití. To ilustruje PSN na dvou designově zařízených loftech, o jejichž architektonický návrh se postarala dvě renomovaná studia – Ivanka Kowalski a OOOOX. Na projektu se podíleli i architekt Petr Drexler či studio ID_arch.

Lofty Vanguard
Lofty Vanguard | Zdroj: Ivanka Kowalski

Loft od Ivanky Kowalski, bytové designérky s bohatými zkušenostmi ze života v Londýně a New Yorku, v sobě snoubí původní syrový industriální prostor s komfortem, elegancí a útulností. Decentní neutrální barvy zařízení jsou oživeny extravagantními doplňky. Ivanka Kowalski k návrhu říká:

„Největší výzvou pro mě byla drsnost, se kterou jsem vlastně nikdy před Vanguardem nepracovala. Ale velmi mne to bavilo a jsem moc ráda, že jsem od PSN měla volnou ruku. Koncepci interiéru jsem založila na kontrastu stylu vybavení bytu s industriálním duchem a architekturou objektu. Do velmi hrubé betonové slupky s přiznanými rozvody jsem vsadila minimalistické a elegantní vybavení v neutrálních tónech. Díky tomu jsem si mohla dovolit extravaganci v doplňcích, jako je například výrazné umění a výjimečná svítidla. Velkou pozornost jsem věnovala také kombinaci barev a textur, která je klíčem k vytvoření útulného interiéru. Co se týče dispozice, z původně plánovaného bytu se dvěma ložnicemi jsem vytvořila naddimenzované studio. Kromě WC a koupelny nejsou v celém bytě žádné interiérové dveře. Ložnice je od obýváku jen symbolicky oddělena skříněmi, tak aby ze společenské části nebylo vidět až do postele.“

Ve stylu ostrém jako hrany a bez obav z černé

O návrh druhého loftu, v němž je industriální styl využit naplno, se postaralo renomované studio OOOOX Radky a Jakuba Valových. Spolumajitelka Radka Valová popisuje vzorový byt: „Od prvního okamžiku nás nadchla konstrukce objektu – především fakt, že se jedná o skutečnou industriální stavbu. Navíc v PSN byli vstřícní myšlence, že původní konstrukce využijeme v maximální možné míře. V interiéru jsme tak nechali obnažené monolitické konstrukce a dělící příčky jsme opatřili jen hrubou jádrovou omítkou. Rozhodli jsme se jít cestou velmi razantního designu, a proto jsme zvolili černou. Tu jsme doplnili o zlatou, žlutou a oranžovou například v podobě mosazi, která tvoří jemný detail do kontrastu s hrubým betonem. Tento drobný akcent povýší industriál na luxus.“

K práci s otevřeným prostorem, jedním z největších benefitů loftových bytů, architektka studia OOOOX dodává: „Díky velkorysé výšce bytu jsme se rozhodli do středu tohoto menšího loftu usadit ,kostku‘, která v sobě chytře schovává koupelnu a úložné prostory, a navíc funguje jako spací patro. Tím jsme dosáhli skvělého výhledu a maximálního využití plochy bytu. Asi největší specialitou jsou výsuvné schody, zajišťující přístup do spací části. Ty jsou při běžném denním provozu skryté a ložnice tak ani v otevřeném prostoru není na první pohled viditelná.“

Lofty Vanguard
Lofty Vanguard | Zdroj: OOOOX

Svůj rukopis vtiskli architekti z OOOOX také do designu vstupní lobby a wellness zázemí projektu Vanguard. „Suterén nás při první prohlídce nadchnul. Rozhodli jsme se opět maximálně využít surovosti konstrukcí a dát je do kontrastu k relaxačnímu duchu celého prostoru. Co se týče recepce, ta by měla být z betonu. Je to výzva, protože se jedná o naprostý unikát na míru a v současné době ladíme jeho provedení. Jelikož se jedná o prostor, který při vstupu do domu vidíte jako první, musí se stát vizitkou domu, ne jen ,vrátnicí‘,“ vysvětluje architektka Radka Valová.

PSN má v plánu připravit další dva vzorové, opět stylově odlišné lofty. O jeden z nich se postará studio Skull, o ten druhý architektka Michaela Záhorovská.

Industriální bydlení poblíž řeky

Projekt Vanguard nabídne svým novým obyvatelům skvělé zázemí s možností trávení volného času. Původní betonový kryt civilní ochrany v suterénu nahradí wellness zóna s posilovnou a skleněným 20metrovým bazénem. Střešní terasy přístupné všem rezidentům budou sloužit k setkávání a grilování v letní sdílené kuchyni, k dispozici bude i venkovní sauna s výhledy na Prahu. Chybět nebude ani fitness či cinema místnost, samozřejmostí bude recepce se službou concierge.

red