Přestavba po francouzsku – Villa Solaire

Přestavba po francouzsku – Villa Solaire

Luxusní prázdninové sídlo vzniklo rekonstrukcí bývalého statku ve francouzském městečku Morzine. Architektonický ateliér JKA ve spolupráci s designérským studeim FUGA maximálně využili stávající dřevěné konstrukce v domě a doplněním o moderní prvky vytvořili působivý interiér. Villa Solaire získala zcela moderní tvář, přesto nadále díky využití tradiční techniky zpracování dřeva dokonale zapadá do svého okolí.

Statek byl postaven v roce 1826 a nachází se v historické části francouzského městečka, proto bylo nutné hledat způsob, jak vtisknout domu nový výraz a přitom nenarušit celkový ráz místa. Architekti se rozhodli  celý objekt obložit smrkovými latěmi, které nechali u místního truhláře upravit klasickou technikou dekorativního vyřezávání. Zvolili jednoduchý a moderní vzor tak, aby obložení připomínalo nepravidelné latě tradiční stodoly. Pro zachování jednotnosti pláště, jsou latěmi překryty i okna. Světlo se tak dovnitř dostává pouze průřezy latí.

Vila je navržena pro celkový počet 16 návštěvníků. Ložnice a koupelny jsou ukryty do čtyř zděných bloků, které jsou umístěny v rozích budovy. Díky tomu je cenný centrální prostor domu využitelný všemi návštěvníky. Tento prostor slouží zárověň jako jídelna, obývací pokoj i salonek. Jednotlivé funkce jsou zde odděleny pouze pocitově, případně rozdílnou výškovou úrovní podlahy. V maximální míře jsou přiznány dřevěné prvky konstrukce, kterým byla ponechána přirozená barva. Dřevo si architekti zvolili za stěžejní materiál interiéru a dali mu vyniknout laděním nábytku a doplňků do odstínů šedé a černé. Veškeré technické zázemí domu je ukryto v suterénu, kde se našlo místo i pro saunu, masážní stoly a vnitřní bazén.

Autor: JKA : Jérémie Koempgen Architecture + FUGA: J.Aich & M.Recordon designers
Klient : Soukromá osoba
Plocha : 620  m2
Náklady : 1 100 000 eur bez daně
Dokončení: leden 2012

Veronika Benešová
Zdroj: JKA

Foto: Julien Lanoo, Jérôme-Aich