Nápadité řešení pro jednopokojový byt aneb ložnice v předsíni

Nápadité řešení pro jednopokojový byt aneb ložnice v předsíni

Panelová sídliště jsou na pohled všechna stejná. „Krabicový systém“ ukrývá drobná místa na bydlení s předem danou dispozicí, která se poměrně často opakuje. Počítačová zkratka ctrl+c a ctrl+v  by našla v době výstavby široké uplatnění. Jak se však s nimi vyrovnat v roce 2013? Dnes máme ruce volné a obyvatelé panelových domů chtějí bydlet moderně a specificky. Tento sen měl i mladý pár z Nitry se svým prvním bydlením. Za pomoci ateliéru TOITO ARCHITEKTI vznikl zajímavý návrh rekonstrukce jednopokojového bytu, která vnáší do bydlení invenci a současně řád. Nechte se inspirovat...

Původní dispozici 40 m2 velkého jednopokojového bytu tvořila úzká předsíň, bytové jádro, malá kuchyň s balkónem a ložnice. Nový návrh řeší dispoziční změny pomocí vestavby. Prostor tak získává  specifický charakter.

Vestavba, která vznikla při rekonstrukci, ukrývá praktický šatník u vstupu do bytu, manželskou postel, část kuchyně a kompaktní koupelnu. Zároveň vznikl prostor pro komfortní kuchyň s jídelnou a obývací pokoj.


Architekti při návrhu namísto vizualizací použili ručně vyrobený model. Takováto forma prezentace projektu představuje jednoduché řešení pro komunikaci s klientem. Ověřit výsledek a očekávání je možné již v malém měřítku.

První část vestavby tvoří šatní skříň, jejíž otevírání směřuje ke vstupním dveřím, a „ložnicová část“, kterou tvoří manželská postel s odkládacími prostory. Samotnou konstrukci tvoří dřevěné hranoly obložené překližkou ze sibiřské borovice tl. 15 mm. Povrch je ošetřen transparentním matným akrylátovým nátěrem. V předsíni byla použita samonivelizační stěrka a barva na beton pro jednoduché udržování povrchů. V celém bytě je na stěnách použita bílá stěrka pro prosvětlení místnosti a optické zvětšení prostoru. Podlaha bytu je tvořena ze stejného materiálu jako vestavba – z lakované překližky tl. 15 mm s transparentním matným akrylátovým nátěrem.

Pohled do noční části s nikou. Vestavba plynule přechází do kuchyně.

Kuchyňskou část vestavby tvoří prostor pro ledničku, odkládací prostor a koupelna se vstupem v pravé části.
 

Proces rekonstrukce koupelny. Z fotodokumentace během rekonstrukce je viditelné, že koupelna byla realizována ještě před umístěním samotné dřevěné konstrukce.

Koupelna před a po rekonstrukci. Obklad i dlažbu tvoří bílá keramická dlažba – mozaika 50 x 50 mm. Prostor opticky zvětšuje zrcadlo. Při rekonstrukci došlo ke spojení toalety a koupelny, protože se však jedná o jednopokojový byt, na standardu mu to neubírá.

Detail spojení konstrukce vestavby a vstupu koupelny. Původní vanu nahradil praktický i ekonomický zděný sprchový kout.

Návrhu jídelního stolu v kuchyni s policovou dekorací předcházela série ručních skic.

Materiálem použitým pro stůl i police byl odpad z vestavby – překližka ze sibiřské borovice. Skladba samostatných polic dodává jídelnímu stolu zajímavý akcent. Prvek je variabilní s možností použití různých dekorací v obměnách.

Atelier TOITO ARCHITEKTI působí od roku 2010. Jejich předností je originální zpracování menších forem bydlení, kterým dodávají nápaditý a zároveň vysoce funkční charakter a ideu.

Autorky článku: Ing. arch. Paulína Oravcová, Ing. arch. Soňa Pohlová

Autoři návrhu, projektu, modelu: TOITO ARCHITEKTI – Ing. arch. Katarína Beladičová, Ing.arch. Ivan Príkopský, Ing. arch. Tomáš Szőke
Autorka fotodokumentace: Ing. arch. Katarína Beladičová
Realizátor: TOITO ARCHITEKTI