Minimalistický loft v San Franciscu
Galerie(21)

Minimalistický loft v San Franciscu

Partneři sekce:

Dokonale sladěný a designově perfektní loft z dílny studia LineOffice Architecture vznikl v roce 2013 v Kalifornii, konkrétně v San Franciscu ve čtvrti SOMA (South of Market). Má plochu 111,5 m2 a prošel celkovou rekonstrukcí. Výrazným prvkem jsou zachované tesařské konstrukce z jedlového dřeva, které prostupují celý tento originální interiér.

Cílem projektu bylo, aby splňoval požadavky majitele na funkčnost domácnosti, ovšem v prostoru zcela otevřeném. Byly k tomu zvoleny dvě základní linie, a to průběžná osa spojující jeden konec podkroví s druhým, doplněná o pevnou formu, která zahrnuje koupelnu a prádelnu. Otevřený prostor přitom nepostrádá soukromí, přestože se v něm jednotlivé plochy prolínají a stěny se vyskytují jen minimálně.

Při rozhodování o budoucím prostoru byly pro klienta i architekta lákavé lehké sloupy nosné konstrukce a teplý povrch jedlového dřeva. Rozhodli se využít především skvěle řemeslně zpracované dřevěné konstrukce a nechat je vyniknout. Doplnili je jen minimalisticky volnými kusy nízkého nábytku. Pod nepřerušeným stávajícím dřevěným stropem se tak volně propojuje vyvýšená ložnice v podkroví, prostor pro bydlení a přípravu jídel. Zvolené osové řešení podtrhují bílé, hladce omítnuté stěny, která jakoby zdůrazňují použité materiály.

Stylový interiér pro milovníky designu

2 ložnice, kuchyň a obývací pokoj v jednom prostoru

Levně bydlet v centru Prahy? Jde to!

Z tohoto společného prostoru je však vyčleněna koupelna, kterou jedinou lze uzavřít dveřmi. Její pevná forma je tvořena ocelovou konstrukcí s dřevěnými panely a po vstupu dveřmi z ořechového dřeva se otevírá prostor s vanou a prádelnou.

Materiály použité v interiéru (černá ocel, ořechové dýhy, černá žula a průsvitné zasklení) byly vybrány tak, aby doplnily a zdůraznily přítomnost jedlových sloupů, trámů a stropu, ovšem bez toho, aby dřevo v prostoru převládlo.

Práci studia LineOffice Architecture charakterizují důraz na detail a sladění všech použitých materiálů. V případě loftu v San Franciscu se to projevilo například elegantním černým akcentem. Černou najdete na lustrech, v černé žule v kuchyni i na zčernalých ocelových konstrukcích. V jejím sousedství ještě lépe vyniká kontrast dřeva v interiéru. To vše doplňuje expozice původních cihel a velké okno v čele bytu.

Originalita řešení tohoto loftu je v minimalismu, přesto prostor nepostrádá osobitost. Díky tomu vyzařuje atmosféru sebevědomí a bezpečí, která uchvátí každého milovníka alternativního bydlení.

Marie Urbancová
Foto: Joe Fletcher, OfficeLine Architecture