Thermofix vinylová podlaha s přechodem na stěnu

Lepení vinylových dílců na stěny

Vinylové dílce jsou nejčastěji chápány jako podlahové krytiny, ale jejich využití je mnohem širší. Lepení dílců na stěny a jejich případná kombinace dokáží z obyčejného prostoru udělat nevšední design. Není třeba se bát a experimentovat, abyste dosáhli zajímavých výsledků. K tomuto účelu jsou ideální volbou lepené dílce Thermofix a Imperio od společnosti Fatra, a.s.

Pro správnou aplikaci je nutné mít dobře připravený podklad. V zásadě musí podklady pro kladení PVC dílců na stěny splňovat podobné požadavky jako pro kladení dílců na podlahy. Podklad pro kladení musí být rovný, hladký, bez trhlin a prachu, dostatečně pevný, čistý a suchý. Mastné skvrny a jiné nečistoty musí být odstraněny.

Stěny natřené olejovými barvami se musí obrousit. Nerovnosti, praskliny, konstrukční spoje a rozdílné úrovně musí být vyspraveny a zarovnány. Zbytková vlhkost podkladu vhodného pro pokládku stěnových krytin nesmí překročit 2,1 CM pro cementové podklady a 0,5 CM pro sádrové podklady. Stěnové krytiny se nesmí lepit v místnostech, které nejsou dostatečně izolovány proti vlhkosti.

Ukázka lepených dílců v koupelně dekor JASAN HNĚDÝ
Ukázka lepených dílců v koupelně dekor JASAN HNĚDÝ |

Před kladením je nutné krytinu aklimatizovat v místnosti, kde se bude pokládka provádět. Během této doby a 48 hodin po nalepení (do vytvrzení lepidla) musí být v místnosti konstantní teplota. Minimální požadovaná teplota v místnosti při lepení je + 18 °C. Stěnové krytiny se lepí podobně jako podlahoviny celoplošně kontaktními lepidly a vždy je nutné dodržovat instrukce výrobce lepidla s ohledem na použité množství, způsob nanášení (váleček, hladká nerezová špachtle, stříkání) a čas odvětrání.

Designová vinylová stěna v obývacím pokoji
Designová vinylová stěna v obývacím pokoji |

Při aplikaci do vnějších a vnitřních rohů doporučujeme používat vhodné, zpravidla kovové rohové profily a po ukončení krytiny v ploše ukončovací profily, které se osazují na stěny (podlahu) před pokládkou krytiny.

Po položení krytiny se provádí zaválcování ručním přítlačným válečkem, nebo přítlačnou korkovou deskou tak, aby se vytlačil přebytečný vzduch a došlo k dokonalému kontaktu obkladu s lepidlem.

Designový obklad DUB PÁNSKÝ
Designový obklad DUB PÁNSKÝ |

Ve finále na Vás čekají nevšední realizace, které se stanou ozdobou nejedné domácnosti nebo i komerčních reprezentativních prostor.

ZDROJ: PR článek společnosti Fatra, a.s.