Pekařství Colonial – Thermofix Borovice mediterian. Autorem interiéru je DL STUDIO.

Která podlaha je ta pravá? Světlá nebo tmavá?

Světlá či tmavá, to je to, oč tu běží. Čeká vás výběr podlahy a nevíte, zda dát přednost světlé podlaze před tmavou nebo naopak? Při výběru je důležité myslet na to, že se právě podlaha stane jedním z nejdůležitějších prvků interiéru na několik let a její výběr by proto neměl být ukvapený. Pojďme se podívat na přednosti jednotlivých odstínů. Souboj světlých a tmavých podlah začíná, která z nich se stane vítězkou? Toto rozhodnutí je už pouze na vás.

Dáte přednost tmavým barvám?

Pro mnoho lidí je právě tmavá podlaha jasnou volbou. Tmavé podlahy působí dramatickým a luxusním dojmem a v okamžiku, kdy je dobře zkombinujete s nábytkem, barvou stěn a doplňky, se stanou ústředním prvkem celého interiéru. Vinylové dílce společnosti Fatra, a.s. v podobě kolekcí Thermofix, Imperio nabízí širokou škálu barevných odstínů přírodních materiálů dřeva (Dub tmavý, Chocolade, ořech vlašský,…) nebo kamene (břidlice černá, břidlice kov,…), které tento efekt zvládnou dokonale. Obavou řady lidí právě při volbě tmavé podlahy je, že bude opticky zmenšovat interiér. Jedná se o nejčastější problém při výběru tmavé podlahy.

V okamžiku, kdy spojíte bílé dekorace a světlé stěny, nemusíte se podle bytových designérů obávat, že by pokoj působil stísněným dojem. Přesto jsou tmavší podlahy doporučovány především do větších místností. Tmavé podlahy rozjasní přírodní světlo i větší množství svítidel s jasnými bílými žárovkami. Je jen pouze otázkou, zda zvolit kamene nebo dřeva.

Ukázka realizace Hotel Horal Špindlerův mlýn – Thermofix Farmářské dřevo.
Ukázka realizace Hotel Horal Špindlerův mlýn – Thermofix Farmářské dřevo. |

Nebo zvolíte podlahu světlou?

Světlé podlahy by se daly považovat za univerzální, protože jsou trefou do černého v jakkoliv velké místnosti. Navíc jsou nadčasové. Mezi nejčastěji využívané podlahové vzory patří například dekor Kaštan bělený v provedení plovoucí vinylové podlahy FatraClick nebo topol bílý řady RS-click. Krok vedle například neuděláte s dekory dubových podlah, které můžete velmi snadno kombinovat. Světlé barvy vytváří větší a jasnější prostor. Při volbě světlé podlahy je však důležité volit vhodný nábytek i barvu stěn.

Pokud vsadíte na příliš světlé stěny a doplňky, může prostor působit chladným a sterilním dojmem. I v případě světlých podlah je důležité myslet na dostatek osvětlení, protože bez něj může i místnost se světlou barvou působit malým dojmem.

Světlé podlaha – FatraClick Dub cappuccino
Světlé podlaha – FatraClick Dub cappuccino |

Která je lepší?

Přesná odpověď na tuto otázku neexistuje a je závislá především na vašem vkusu. Důležité je však přemýšlet nad tím, jak bude podlaha vypadat během několika let. Škrábance od domácích mazlíčků a známky opotřebení se například skryjí na světlé podlaze mnohem lépe. V případě lepených dílců a vinylových plovoucích podlah od společnosti Fatra, a.s. máte zaručenou jistotu silné odolnosti vůči opotřebení a není nutné se obávat o dlouhodobý vzhled podlahy.

Pokud však trváte na tmavé podlaze, zvolte tu s hrubší strukturou na povrchu pro případ vyššího rizika mechanickým poničením třeba i v důsledku neopatrného stěhování nábytku s ostrými hranami. Co se týče úklidu, světlá podlaha opět vítězí, při volbě tmavé podlahy musíte počítat s častějším uklízením vzhledem k tomu, že na ní více vyniká prach či chlupy zvířecích mazlíčků.

Podlaha Thermofix patří mezi nejkvalitnější podlahy na světě.
Podlaha Thermofix patří mezi nejkvalitnější podlahy na světě. |

Pokud chcete, aby interiér působil vzdušným dojmem, vsaďte na světlou podlahu, která navíc není tak náročná na údržbu. Teplého a útulného dojmu dosáhnete naopak volbou tmavé podlahy. Na tmavém povrchu ale více vyniknou nečistoty i škrábance.

Zdroj: PR článek společnosti Fatra, a.s.