Kavárna v duchu funkcionalismu
Galerie(13)

Kavárna v duchu funkcionalismu

Kavárenský svět je od prosince bohatší o další místo. Dům z 30. let zrekonstruovaný ateliérem RAW a postavený známým brněnským architektem Arthurem Eislerem lze popsat mnoha způsoby. Jeho styl zahrnuje několik přívlastků: prvorepublikový, s moderním designem, vídeňský či strohý funkcionalistický.

Dům původně sloužil jako prodejna textilu a v poschodí se nacházel sklad látek. Bylo pro něj typické jednoduché tvarosloví, které se podařilo zachovat i po rekonstrukci. Největší škodu na něm napáchaly právě nekvalitní opravy ze 70. let, které byly v další fázi oprav, během rekonstrukce, odstraněny. Z předcházejícího zařízení interiéru se zachovalo jen málo, například vřetenové centrální schodiště. Okna a ocelový portál přibyly až v posledním roce.

,,Někdo tu hledá prvky prvorepublikové, někdo vídeňský styl. My jsme chtěli vytvořit příjemnou kavárnu pro každého. Jde nám spíš o prvorepublikový přístup k hostům,’’ shrnula záměr kavárny spolumajitelka Jiřina Plačková. Jednoduchá a čistá organizace dispozice neubírá na útulnosti a může být překvapující, že tento prostor má kapacitu 60 lidí.
Café Placzek, jeho střídmá a elegantní fasáda, stojí přímo oproti baroknímu minoritskému kostelu. Postranní vstupy do kavárny a do bytového domu a velké zasklené okno jsou spojeny do jednoho celku portálem z atypických ocelových válcových profilů, který je obložen leštěným zlatým travertinem.

Travertinem se nešetřilo ani v interiéru. Celý vnitřní prostor se nese v černo-bílo-béžových barvách. Vnitřní design je promyšlený do úplných detailů. Bílá travertinová podlaha nechává vyniknout lavicím potaženým černou kůží, černým židlím Thonet s vyplétaným opěradlem i barovému pultu obloženému černou skleněnou mozaikou.

Stěny jsou obloženy dubovými dýhami mořenými do medových odstínů. Tyto dýhy kompenzují chladný lesklý travertin a neutrální tmavou barvu nábytku. Všechny materiály se tak pod společným nepřímým osvětlením LED bodovými zdroji navzájem doplňují. Nepřehlédnutelným prvkem celého prostoru, který přiměřeně vyniká na nevýrazném pozadí, jsou červená španělská světla. Jejich velké rozměry jsou odlehčeny tenkostí barevných dýh, z nichž jsou vytvořeny.

Při prvním pohledu zvenčí upoutá pozorovatele kruhová galerie s kovovým zábradlím spolu s červeným vertikálním svítidlem. Při vstupu do kavárny se naskytnou na výběr hned dvě možnosti – buď posezení v přízemí, nebo po schodech nahoru. V přízemí se kromě posezení nachází bar i se zázemím. Volba je tedy už jen na návštěvníkovi. Zda zůstane dole a neztratí kontakt s rušnou ulicí v pěší zóně, nebo o poschodí výš bude vychutnávat výhled na jednu z nemnoha romantických ulic v Brně.


Autor rekonstrukce: Ateliér DPK, RAW
Autor a stavitel domu: Arthur Eisler
Adresa: Minoritská 4, Brno, ČR
Realizace: 2013

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Lenka Ľuptáková