HORMEN: budoucnost vidíme v energeticky šetrných řešeních
Galerie(8)

HORMEN: budoucnost vidíme v energeticky šetrných řešeních

Partneři sekce:

Společnost HORMEN CE a.s. je ryze český výrobce designových a technických svítidel a osvětlovacích systémů, který dokázal zaujmout významnou pozici na českém i zahraničním projektovém a developerském poli. Za 12 let existence prošel nejen dynamickým vývojem, ale podařilo se mu úspěšně etablovat v řadě velkých projektů.

Svítidly vybavil např. projekty Florentinum od Penty nebo ComCity v Moskvě od PPF, které jsou svými rozměry zcela výjimečné. Celkové tržby společnosti od jejího vzniku jsou cca 1,6 mld. Kč, což představuje více než 1 mil. dodaných svítidel. Jaká je strategie dalšího rozvoje a jaké jsou plány do budoucna?

Jaké hlavní trendy vnímáte na současném developerském trhu?
Určitě vnímáme velký tlak na rychlost dodávek. Běžně se setkáváme s požadavkem na plnění dodávky v řádu 1-2 týdnů, které dokážeme díky vlastní výrobě zajistit. Neopominutelným parametrem je také cena, ale i zde umíme zákazníkům navrhnout optimální řešení.
Současně se stále zvyšují nároky v oblasti úspor energie. My dokážeme navrhnout a vyrobit svítidla, která mají vynikající světelně technické parametry. Jako příklad můžeme uvést výši úspory u konkrétního realizovaného projektu osvětlení administrativní budovy, ve kterém byla původně navržena svítidla s účinností 56%. Naši inženýři navrhli a v projektu jsme použili svítidla s účinností 92%, což vedlo ke snížení potřeby dodávky o 500 ks svítidel při dosažení stejných světelně-technických parametrů. Investorovi tato optimalizace přinesla celkovou úsporu 270 tis. Kč a snížení budoucích nákladů na opravy a údržbu menšího počtu svítidel. Nákladová stránka projektu společně s energetickou efektivitou je vždy pro investora/developera základní prioritou. Navíc, jako český výrobce dodáváme kvalitní, energeticky šetrná svítidla, která splňují veškeré zákonem stanovené normy.

V minulém roce proběhla akvizice společnosti ECO-DESIGN s.r.o. Jaká jsou Vaše očekávání?
Díky tomu, že se ECO-DESIGN stal součástí skupiny HORMEN, můžeme rozšířit portfolio našich výrobků – zejména o designová svítidla z materiálu jako je sádra, sklo či nerezová ocel. Od akvizice očekáváme posílení postavení skupiny HORMEN na trhu i razantní vstup do oblasti bytových svítidel a rezidenčních projektů, kde jsme dosud nebyli příliš silně zastoupeni. Plánujeme také více spolupracovat s externími designéry.

Jaké jsou další plány v oblasti rozvoje společnosti?
Naší strategií je vývoj nových svítidel s ohledem na nejnovější trendy, tak, abychom byli i nadále úspěšným a spolehlivým dodavatelem největších českých i zahraničních projektů. Do výzkumu a vývoje plyne převážná část našich investic. Za velkou příležitost považujeme trend Průmyslu 4.0, který zavádíme do naší výroby i produktů. Jde o nástup chytrých zařízení do továren, zapojení internetu věcí nebo cloudových úložišť. Výrobu jsme vybavili automatickými linkami, automatickým ohýbacím centrem, 3D tiskárnami, laserem na vyřezávání materiálů… Do poslední vlny investic v loňském roce jsme vložili 31 milionů korun. Stroje nejprve fungovaly samostatně, potom se propojily do jednoho počítačem řízeného systému. Museli jsme přijmout několik expertů jak do konstrukce, tak do technické přípravy výroby i ovládání strojů. V našem případě se tak nepotvrdily časté obavy z nástupu digitalizace a automatizace do továren – tedy že stroje vezmou dělníkům práci. Nyní dokážeme s podporou informačního systému vyrábět efektivněji a lépe plánovat a řídit zakázky.
Budoucnost vidíme v energeticky šetrných řešeních a kvalitě našich produktů a k tomuto cíli směřují i naše nejbližší plány: vybudování zcela nové vlastní továrny a logisticko-administrativního centra o rozloze šest tisíc metrů čtverečních v jihomoravské metropoli nebo jejím blízkém okolí.

Jaké zajímavé realizované projekty z nedávné doby byste mohli jmenovat?
Je jich mnoho. Z těch nejvýznamnějších můžeme uvést např. fitouty pro společnosti ComAp a Hewlett-Packard, prodejnu Hamleys, výzkumné centrum BIOCEV Vestec, logistickou halu pro VF Europe nebo hospodářský dvůr kláštera Plasy.

Zdroj: PR článek společnosti HORMEN CE a.s.

www.hormen.cz

reference: www.hormen.cz/reference