Fantaskní stavby na širém moři
Galerie(12)

Fantaskní stavby na širém moři

Může se klidně stát, že budete uvěznění na širém moři. Vaše loď ztratí směr, vítr odvane váš člun, nebo do moře ztroskotá vaše letadlo. Kdyby se vyplnily futuristické vize architektů, mohli byste být v budoucnu na širém moři uvězněni doslova. Nedávno proběhla ideová architektonická soutěž na mužskou věznici v Tichém oceánu a vzbudila mezi soutěžícími velký zájem. Možná se nechají vlády inspirovat a začnou stavět věznice bez mříží a ostnatých drátů na místech, odkud není úniku.

Soutěž s názvem Pacific Ocean Prison vypsala organizace AC-CA, která tím navázala na sérii svých atraktivních architektonických soutěží, které se dotýkají zajímavých témat, které tíží lidskou civilizaci. Nejsme totiž jediná země, kde věznice praskají ve švech a vězňům je pro nedostatek místa jejich trest odkládán, či promíjen. Víc než na otázku nedostatečné kapacity věznic se soutěž snažila přimět společnost k úvahám o tom, jaký účinek má prostředí věznice na vězně mít. Má být vězení nehostinným místem, které umocňuje účinek trestu, nebo by bylo výhodnější snažit se o nápravu a přípravu na snazší začlenění do společnosti?

Bez vysokých zdí a ostnatých drátů. Tak znělo motto soutěže, jejímž vítězem se stal projekt Ramóna Martíneze a Jorge Sobejana, který jsme vám představili v článku Vězení uprostřed tichého oceánu- 1. místo. Další dva projekty, které se umístily na medailových pozicích si můžete podrobně prohlédnout v tomto článku.Mezinárodní porota však vedle hlavních cen rozdala i sedm čestných uznání různorodým futuristickým projektům, mezi kterými se objevují jak temné a skličující budovy, tak oázy pro uvolněnější život vězňů a jejich nápravu.


Čestné uznání, Tomasz Janus, Pawel Józefowski, Elzbieta Pietraszko, Karolina Studencka, Polsko


Čestné uznání, Lea Girault, David Dottelonde, Stéphane Bauche, Wandrille Marchais, Francie


Čestné uznání, Sang Hoon Oh, Joohoon Kim, Heeyoun Kim, Jung Soo Kim, Jižní Korea


Čestné uznání, Michael Gloudeman, Michael Kafassis, Francie


Čestné uznání, Dmitriy Lewicki, Michael Hromek, Jordan Soriot, Austrálie


Čestné uznání, Chloé Meurillon, Guillaume Ros, Stella Buisan, Francie


Čestné uznání, Humberto Conde, Filipe Ramalho, Joana Alvarez, Sofia Pacheco, Portugalsko


1. místo, Ramón Martínez,  Jorge Sobejano


2. místo, BUOY prison


3. místo, Atol prison

-vb-
zdroj: ac-ca.org