58891 preview low 2220 4 58891 sc v2com
Galerie(24)

Bytovky nebo paneláky nemusí být pouze náhradním řešením

Bytové zděné či panelové domy si možná mnozí spojují s praktickým, ale nepříliš kvalitním řešením bytové otázky pro velké množství lidí.

Ne každý může či chce bydlet v rodinném domě, ne všude lze rodinné domy stavět a tak bytovky či výškové rezidentní budovy budou vždy patřit do portfolia bydlení v městských aglomeracích. Že takové domy nemusí být pouhou popelkou v nabídce, ukázali architekti z norského ateliéru RRA – Reiulf Ramstad Arkitekter.

V hlavním městě Norska navrhli obytný komplex nazvaný Projekt 77 – 79 právě jako alternativu k aktuálním možným variantám bydlení. Protože jde o stavební návrh takzvaně na míru lokalitě i klientele, disponuje nejen architektonickou, ale i estetickou kvalitativní úrovní.

v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79
v2com Projekt 77 - 79

Zachování originality a osobitosti místa

Projekt 77 – 79 Pilestredet stojí v rezidenční čtvrti Fagerborg, v těsném sousedství budov historických z 18. století, ale i takřka soudobých ze století minulého. Zásadní bylo proto navržení takových staveb, které by nejen splnily současné požadavky na bydlení z hlediska vybavení i komfortu, ale zároveň přirozeně splynuly s okolním prostředím.

Projekt pečlivě promyšlený, současně přitažlivý a netradiční, případně s novými prvky. A to se architektům ze studia RRA podařilo. Architektura je v tomto případě použita účelově, ale se zřetelem k danému místu a lokálnímu stavebnímu stylu. Projekt Pilestredet 77 – 79 tak dále rozvíjí osobitost a identitu lokality. Díky novým myšlenkám udržitelného a ekologického směru ho lze označit nejen za městské bydlení s vysokou architektonickou kvalitou, ale i za prostředí zdravé pro tělo i duši.

Žádoucí je různorodé složení obyvatel

Návrh obsahuje tři vícepodlažní budovy, dvě se čtyřmi patry v severní části pozemku a jednu vyšší šestipatrovou na jižní straně. Nižší objekty jsou výhledy orientované k zeleni a blízkému parku a svým půdorysem i obytnou plochou jsou identické. Na každém podlaží jsou střídavě dva nebo čtyři byty. Vyšší objekt nabízí šest až osm různě velkých bytů na patře s tím, že ve spodních úrovních jsou byty menší a ve vyšších podlažích jsou ubytovací jednotky s větší podlahovou plochou.

58778 preview low 2220 4 58778 sc v2com
Společným znakem všech budov je kvalita provedení a pečlivá propracovanost detailů. Obálka budov je z cihel, v interiérech je často použito dřevo. | Zdroj: Ivar Kvaal, V2COM

Prioritou bytového komplexu je pestrá nabídka bydlení. Je zde 59 bytů různých velikostí, i složení obyvatel může tedy být různorodější jak věkově, tak ze společenského a sociálního hlediska. V areálu je také podzemní parkoviště a kavárna. Všechny budovy nesou zelené střechy se zahradami, jež jsou k dispozici obyvatelům domů.

Společným znakem všech tří budov je kvalita provedení a pečlivá propracovanost všech detailů. Přehledné společné prostory zajišťují bezproblémovou komunikaci v budovách a svým rozsahem a uspořádáním dotváří po všech stránkách příjemné bydlení. I použité materiály jsou místně obvyklé či přirozené. Obálka budov je z cihel, v interiérech je velmi často použito dřevo, jehož teplé odstíny a přirozená útulnost s výhodou doplňují poněkud chladný a strohý beton.

58772 preview low 2220 4 58772 sc v2com
Projekt 77 – 79 Pilestredet stojí v rezidenční čtvrti v těsném sousedství budov z 18. století, ale i takřka soudobých ze století minulého a přirozeně splývá s prostředím. | Zdroj: Ivar Kvaal, V2COM

Projekt 77 – 79, Pilestredet

Návrh: RRA (Reiulf Ramstad Arkitekter), www.reiulframstadarkitekter.com
Místo: Oslo, Norsko
Kategorie: Rezidenční bydlení
Klient: Aspelin Ramm Eiendom AS
Plocha: 7100m2
Zakázka: Vyzvaná soutěž (2015)
Dokončení: 2020

Daniela Bartošová