Jak vznikl (ne)obyčejný domov, kde se dobře žije

Partneři sekce:

Leckdo by si pomyslel, že byt v novostavbě nebude potřebovat další zásahy architektů. Vždyť byl nedávno dokončen. Chyba lávky. Na stole architektonického studia No Architects jedna taková zakázka přistála a výsledek se velice povedl.

Architekti z pražského studia No Architects přitom dostali „na hraní“ velkorysou plochu. Světlý byt o rozměrech 228 m2 se vyznačoval velkými terasami, přehnanou monumentalitou a nešťastnými dispozicemi. Zadání investora znělo: „Chceme byt, kde se vaří, stoluje, pracuje, kde si hrají děti, sleduje se televize, čte se a tvoří, spí se a převléká se…“ Zkrátka příjemné místo k životu.

Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma
Vítejte doma

„V rámci ozdravení dispozice jsme nejprve uřízli kus obýváku a přidali pracovnu, hernu a hostovský pokoj v jednom, abychom jej usadili do praktičtější polohy pro rodinné bydlení,“ vysvětlují autoři přeměny Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Veronika Amiridis Menichová.

Nábytek na míru

Původní ohromné rozměry bytu je přitom kdykoliv možné vrátit podle potřeby, a to přidáním velkých posuvných dveří, které umí zmizet za velkou knihovnu. I ostatní kusy nábytku byly navrženy originálně na míru velkému bytu a jeho obyvatelům – jídelní stůl a lavice, šatna nebo němý sluha se zrcadlem, kuchyně, bar, pracovní stoly, ložnice, hrací kouty pro děti.

Vítejte doma
Vítejte doma | Zdroj: Studio Flusser

Úpravy šly přitom ještě hlouběji, až na samotnou technickou infrastrukturu. Vhodně se zkoordinovala topná tělesa, větrací mřížky, rekuperace, uzávěry a rozvaděče, měření a ovladače, připojení na média. „V tomto ohledu jsou interiéry do novostaveb vždy výzvou. Krom jiného je nutné se přizpůsobit právě omezením, která představuje již hotová technická infrastruktura, která obvykle následuje nějaká přímočará technická řešení,“ podotýká architektonický tým. I přes určité kompromisy se podařilo sladit i v této oblasti.

Vítejte doma
Vítejte doma | Zdroj: Studio Flusser

Pečlivou pozorností ke každému detailu se tak podařilo architektům napravit nepříliš podařenou předlohu a byt tak konečně slouží celé rodině jako příjemné a pohodové útočiště, které už od vstupních dveří volá: „Vítejte doma!“

Vítejte doma

Lokalita: Praha, Česko
Studio: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Veronika Amiridis Menichová
Klient: soukromý
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 228 m²