Zkroucený hybrid nad řekou v sobě skrývá muzeum i sochařský park

The Twist art gallery
Zdroj: Laurian Ghinitoiu

Vinoucí se přes meandrující řeku, unikátní budova spojuje dva zalesněné břehy v Kistefosu – největším sochařském parku v severní Evropě. Twist je dílem dánského ateliéru BIG, který s návrhem vyhrál ve vypsané soutěži.

Budova o rozloze tisíc metrů čtverečních se dramaticky kroutí ve svém středu do sochařské podoby a rozprostírá se šedesát metrů přes řeku Randselva. Kistefos je muzeum a sochařský park v obci Jevnaker ležící osmdesát kilometrů severně od Osla.

Byl založen v roce 1996 norským podnikatelem a sběratelem umění Christenem Sveaasem a jsou zde k vidění díla předních mezinárodních umělců. „Twist je hybrid propojující několik tradičních kategorií: Je to muzeum, je to most, je to obyvatelná socha,“ vysvětluje Bjarke Ingels z ateliéru BIG.

„Jako most rekonfiguruje sochařský park a proměňuje cestu parkem v souvislou smyčku. Jako muzeum spojuje dva odlišné prostory – introvertní vertikální galerii a extravertní horizontální galerii s panoramatickými výhledy přes řeku. Výsledná forma se stává další plastikou mezi sochami parku. “

Jolana Říhová

Text vyšel v časopisu ASB 2/2021.