A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 02
Galerie(13)

Revival bytu ze třicátých let zachoval atmosféru i detaily

Prosluněný byt v Praze na Letné měl i ve své původní podobě všechny předpoklady pro to, aby svým majitelům poskytl komfortní a velmi příjemné bydlení. Prostorná dispozice s vysokými stropy, velkými okny a velkoryse prosklenými jedno či dvoukřídlými dveřmi byla sama o sobě perfektně promyšlená, není proto divu, že si majitelé přáli při renovaci zachovat v co největší míře původní atmosféru a vzhled.

K rekonstrukci hodnotného interiéru o velikosti 115 m2 přizval investor architekty Lenku Křemenovou, Davida Maštálku a Zuzanu Sagitárovou ze studia a1architects. Krásný byt ve čtvrtém patře funkcionalistického činžovního domu potřeboval pouze mírné úpravy s cílem interiér spíše osvěžit a opravit drobné nedostatky tak, aby zůstaly maximálně zachovány všechny použité materiály a zdobné detaily.

A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 01
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 04
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 05
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 07
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 08
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 09
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 10
A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 11

Parketové podlahy, prosklené příčky, elegantní špaletová okna s jedinečnými parapety z černého umělého kamene, původní radiátory či originální kování dveří a oken, to vše autoři návrhu ponechali.

Jemnou úpravou dispozic vznikl skvělý 5 + kk

„Původní dispozice byla upravena jen přemístěním kuchyně ze „servisní“ polohy s pokojem pro služebnou do středu dění velkorysého obytného pokoje,“ popisují autoři návrhu, „který je rozdělen původní prosklenou stěnou.

Názor architektů:
Geniální dispozice, která stále funguje. Je skvělé pokračovat v dokonalé práci a jen drobnými zásahy posunout její potenciál pro současný život!

Obytný pokoj s kuchyní je navržen skrz celý trakt domu, a tak jsme jej doplnili ještě o druhou prosklenou stěnu, která je kopií původních skládacích dveří. Vznikly tak dva samostatné pokoje přímo spojené s kuchyní a jídelnou.“

 

A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 03
Vybavení bytu je navrženo v jednoduché černobílé kombinaci vestavného nábytku kuchyně s drobnými detaily z březové překližky. | Zdroj: David Maštálka

Spojením kuchyně s komorou a pokojem služebné pak vznikla přívětivá ložnice s vlastní prostornou, samostatně stojící vanou a umyvadlem včetně „walk in“ šatníku. V nových dispozicích velkorysého bytu tak mohou majitelé užívat komfort dvou WC a dvou koupelen, jež jsou pro byt o této podlahové ploše dnes již standardem.

A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 06
Interiérem se promítá jednoduchá barevnost a snaha o osvěžení a maximální zachování původně použitých materiálů a zdobných detailů. | Zdroj: David Maštálka

Vlídnou atmosféru podtrhuje i jednoduchá barevnost a vhodně zkombinované materiály. Základem je bílá a odstíny šedé v omítkách a obkladech stěn, vybavení bytu je navrženo v jednoduché černobílé kombinaci vestavného nábytku kuchyně s drobnými detaily z březové překližky. Použitá barevnost sleduje původní detaily.

Revival bytu ze třicátých let

Návrh: a1architects
Autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka, Zuzana Sagitariová
Místo: Praha 7-Letná
Klient: soukromá osoba
Studie: léto 2015
Realizace: jaro 2016
Dodavatel: Pavel Bodlák, Invent interier
Řemesla: Historický nábytek & truhlářství, s. r. o.
 Daniela Bartošová