Desítky bytů a komerční prostory. Rezidenční projekt Hagibor hlásí dokončení první etapy

Hagibor Republic
Zdroj: Alex Shoots buildings

První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 160 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru byla dokončena v polovině roku 2022. Obě obytné stavby stavby z pera architektonické kanceláře Ian Bryan Architects (IBA) jsou prvními vlaštovkami rozsáhlé smíšené zástavby developerské společnosti Crestyl v oblasti Hagiboru.

Projekt celé oblasti zahrnuje kromě bydlení také kancelářské a obchodní prostory a po dokončení zde vznikne zbrusu nová městská čtvrť o rozloze více než 60 000 m2.

Klíčovou výzvou u takto rozsáhlých bytových komplexů je dosažení pocitu lidského měřítka a individuality tam, kde se nevyhnutelně často opakují byty podobné velikosti. 

„Proměnili jsme toto opakování v přednost tím, že jsme navrhli obě budovy s odlišným architektonickým výrazem, ale tak, aby pomyslně komunikovaly jedna s druhou. Alfa, kterou jsme překřtili na ‘ježka’, organicky vyrůstá na bázi kubických bloků s privátními terasami nad nimi a Beta jako její protipól s jednoduchým horizontálním členěním a předsazenou linií balkonů, poskytujícími stínění a ochranu před hlukem ze silnice,“ poznamenal Ian Bryan.

Autoři projektu: Ian Bryan, Eduard Trembulak, Michal Němec, Peter Hričovec, Katarína Chalániová, Ondřej Michálek, Hana Tihonová a David Hruška

Zásadní bylo navrhnout pohodlné a jasně čitelné veřejné a soukromé prostory. V polouzavřeném vnitrobloku proto architekti z IBA společně s francouzským krajinářským architektem Michelle Desvigne vytvořili koncept tzv. mikrolesa. Ten pomáhá upravovat mikroklima a umocňuje spojení s přírodou a jeho princip se bude táhnout napříč zbytkem území.

red