Bydlení ve finském stylu

Nový rezidenční projekt Aalto Cibulka vzniká na ploše bývalého brownfieldu v Praze 5, přímo u přírodního parku Košíře-Motol. Bytový dům ve tvaru vlnovky se sedmi samostatnými vchody nabídne dvě stě padesát nízkoenergetických bytů ve finském stylu.

V sousedství novostavby začne společnost YIT letos na jaře revitalizovat původní industriální budovu Meopta. Prostory bývalé továrny se chystá přeměnit ve stylové bydlení loftového typu. Přízemí objektu by pak mělo být vyhrazeno komerčním prostorám pro obchody a služby.

Vzhledem k tomu, že se bývalá továrna nachází v bezprostřední blízkosti vznikající novostavby, plánuje investor z prostranství mezi oběma budovami vytvořit zelený vnitroblok s odpočinkovými místy pro rezidenty.

Projekt je koncipován jako uzavřený areál s naprostým vyloučením automobilové dopravy, která bude svedena výhradně do podzemních garáží.

Zadní fasáda
Vlnovka domu lemuje rozlehlý zelený prostor.
Vlnící se rezidence
Terasa rozšiřuje obytný prostor o venkovní element.
Střešní byty s prostornými terasami
Obývací pokoj
Půdorys bytu 2kk

Saunová tradice

Všechny byty v dispozicích 1+kk až 5+kk budou disponovat terasami nebo balkony. Přízemní jednotky budou doplněné o předzahrádky. Severní straně budovy budou u vybraných bytů vévodit celoprosklené balkony podle finského vzoru, ve kterých si rezidenti mohou zřídit útulné zimní zahrady.

Nepřehlédněte: Proměny pražské čtvrti Karlín

V nejvyšším patře se počítá s výstavbou penthousů se samostatným odděleným vstupem a rozsáhlými terasami nabízejícími jedinečné výhledy do okolí. Vzhledem k finské tradici a kultuře bude možné do větších bytů na přání klienta začlenit i saunu.

Střešní byty s prostornými terasami
Střešní byty s prostornými terasami |

Inspirace vlnovkou

Koncepce stavby je inspirována tvarem vlnovky, která se ve finštině řekne „aalto“ a dala tak projektu jméno. Dlouhá zvlněná linie objektu bude ze stran postupně výškově gradovat směrem do středu – z krajních šesti podlaží na středových sedm.

Tvar vlnovky připomíná zvlněné břehy finských jezer. Tento prvek se promítne také do řešení společného venkovního prostranství, jehož dominantou budou finská jezírka a okrasná vodní plocha. Chybět nebude ani relaxační zázemí a komunikace pro pěší lemovaná hustou výsadbou zeleně.

Obývací pokoj
Obývací pokoj |

Město i příroda

Bytový komplex Aalto Cibulka vznikne v příjemném a tichém prostředí v těsné blízkosti přírodní památky Vidoule a rozsáhlého parku. Lokalita poskytuje široké občanské vyžití a disponuje dobrou dostupností.

V docházkové vzdálenosti se nachází základní škola a autobusová zastávka. Cesta do centra Smíchova či do nákupní zóny na Zličíně zabere necelou čtvrthodinu času.

Aalto Cibulka
Místo: Praha 5
Investor: YIT
Počet bytů: 250
Dispozice: 1+kk až 5+kk
Zahájení výstavby: 2017
Dokončení výstavby: 2019
Text: red
Obrazový materiál: YIT

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2019.