Bydlení na střeše obchodního centra má atmosféru rodinných domků

Bydlení na střeše obchodního centra má atmosféru rodinných domků

Stavební parcely v atraktivních částech měst obvykle nejsou k mání a situace je o to horší, jde-li o lázeňské město, které si na svém území chrání léčivé prameny. Přesto se v samém centru Luhačovic objevilo nové atraktivní bydlení, které využívá rezervy na ploché střeše předrevolučního obchodního centra. Nástavba se postupně realizuje na okraji městské památkové zóny při ulici Masarykově.

Na střechu bude ve finále umístěno 17 dispozičně podobných obytných jednotek, které vytvářejí kompaktní strukturu s charakterem rodinných domů. Přístupné jsou výtahem a schodištěm, přičemž v suterénu stávajícího objektu bude zrealizováno kryté parkování jednotlivých bytů. Výstavba prvních šesti apartmánů byla zahájena na podzim 2011 stavebními úpravami stávajícího objektu obchodního centra. Zejména bylo třeba odstranit veškeré vrstvy stávající ploché střechy a následně realizovat novou roznášecí železobetonovou plochu. Ze statického hlediska byl pro nosnou konstrukci apartmánů použit ocelový tenkostěnný systém Lindab, který tolik nepřitíží stávající železobetonový skelet. Navíc se skládá z malých a lehkých prvků, což z hlediska organizace výstavby za plného provozu obchodního centra pod staveništěm bylo nutností.


Objekty půdorysného tvaru L mají pultovou střechu a částečně plochou zelenou střechou. Obvodové stěny obsahují 150 mm izolace mezi profily a 100 mm kontaktního zateplení na fasádě, takže součinitel prostupu tepla stěnou je 0,16 W/m2K. Obvodové stěny, nosné vnitřní mezibytové stěny i stropy jsou opláštěny deskami Fermacell, které zajišťují dostatečnou statickou odolnost konstrukcí a vyhovují náročným požadavkům na akustiku. Požadavek na požární odolnost nosných konstrukcí byl vznesen na 45 minut, což zajišťuje právě dvojité opláštění vnitřních povrchů deskami Fermacell 12,5 mm.

Na úrovni 1. NP se kromě zádveří se vstupem na toaletu nachází obytný prostor volně propojený s kuchyní a jídelnou. Venkovní obytná terasa s markýzou je s interiérem propojena velkým posuvným oknem. Z obytného prostoru se po schodišti vystoupí do podkroví s ložnicí a hygienickým zázemím. Celoprosklená stěna ložnice skýtá hezký výhled na zelenou střechu přízemí. Užitná plocha každého mezonetového apartmánu činí 72,5 m2 plus terasa 12,5 m2.

Čistotu vzhledu i technického provedení apartmánů podtrhuje bílá barva fasády a provedení střech bez přesahů. Moderním akcentem pak jsou velké prosklené plochy, obrácené k jihu a západu, a venkovní dřevěná terasa s markýzou. Prostor mezi jednotlivými apartmány vyplňuje zeleň a upravené trávníky, vytvářející pro obyvatele příjemné místo pro setkávání a odpočinek. Celý komplex je navíc vytvořen tak, aby poskytoval svým uživatelům naprosté soukromí uprostřed města – je stranou hluku a zcela izolován od jakýchkoliv jiných návštěvníků mimo svých obyvatel. V současné době je hotovo 12 apartmánů a zbylých pět se právě začíná realizovat. Blízkost centra, dostupnost a zázemí občanské vybavenosti s propojením svébytné výrazové formy povyšuje hodnotu tohoto bydlení v žádané lokalitě.

Investor: Aperta Group, a. s.
Architektonické řešení: Studio DUM-DUM, architekti Bořek Knytl a Josef Omelka
Realizátor: KKS-SERVIS, s. r. o.

Text: Marie Urbancová
Foto: autor

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.