stavba staveniště

V Praze se připravuje 145 tisíc bytů za 1,5 bilionu. Stále to nestačí

Soukromí investoři v Praze momentálně připravují 145.000 nových bytů, o 2000 bytů více než ve druhé půlce loňského roku. Celkově se jedná o nemovitosti v hodnotě více než 1,5 bilionu korun. Ve fázi povolování jich je momentálně téměř 56.000. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává, což způsobuje nárůst jejich cen.

V letošním prvním čtvrtletí s v Praze prodalo téměř 2,5krát více bytů v novostavbách než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group, jejíž závěry zástupci společnosti představili novinářům. Central Group dlouhodobě upozorňuje, že se v Česku a konkrétně v hlavním městě málo povoluje výstavba nových bytů.

Nejvíce nových bytů se podle firmy v současnosti připravuje v Praze 9, více než 35.000. Po té následuje Praha 5 s 27.000 byty. V procesu schvalování jich je nejvíce v Praze 4, kde by následně mohlo být postaveno přes 12.000 nových bytů.

Zlepšení díky dostupnějším hypotékám

V prvním čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo 1600 nových bytů. Výrazný vliv na zvýšené prodeje měly podle analýzy především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték. Pozitivní roli pro podporu poptávky sehrálo ale také lednové snížení DPH na nové byty z 15 na 12 procent, což na průměrném pražském bytě podle Central Group ušetřilo kupujícím zhruba čtvrt milionu korun.

Již déle než rok podle analýzy počet nových bytů dostupných ke koupi stagnuje na úrovni okolo 5500 bytů a ke konci letošního prvního čtvrtletí mírně klesl. Central Group dlouhodobě uvádí s odkazem na data Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), že je třeba vzhledem k nárůstu obyvatelstva v hlavním městě ročně povolit a postavit zhruba 10.000 bytů. Bytový deficit tak podle developera narůstá tempem přibližně 5000 bytů ročně a od roku 2006 se prohloubil o více než 85.000 bytů.

Podle analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema činila průměrná prodejní cena nových bytů v prvním čtvrtletí 142.073 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně zůstaly ceny téměř stejné.