V 1. čtvrtletí žádalo meziročně o třetinu víc lidí o dotaci z programu Nová zelená úsporám

Meziročně o třetinu více lidí zažádalo v letošním prvním čtvrtletí o peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám na šetrné bydlení. Úřady zároveň uvolňují podmínky pro žadatele v době pandemie koronaviru.

„Státní fond životního prostředí ČR přijal za první tři měsíce letošního roku 3489 žádostí o dotace v objemu téměř 800 milionů korun, což je o třetinu více než v prvním čtvrtletí loňského roku, a žádosti přibývají i v posledních týdnech,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Fond přijímá žádosti i během nouzového stavu.

Peníze z programu lze investovat především do zateplování budov, stavby nízkoenergetických a pasivních domů, instalace úsporných zdrojů tepla či domácích solárních elektráren. Lidé mohou získat až padesátiprocentní dotaci.

„Podání žádosti lze provést plně elektronicky přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Dotaci fond žadatelům schválí do tří týdnů a po uvolnění nouzového stavu se mohou pustit do stavebních prací,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Úřad v březnu kvůli pandemii upravil podmínky programu a prodloužil veškeré lhůty na dodání podkladů. Domácnostem, které instalovaly fotovoltaickou elektrárnu a nestihly vyřídit potřebné potvrzení od distribuční společnosti, usnadnil čerpání dotací a rozšířil možnosti elektronického předání podkladů k žádostem.

Zdroj: ČTK