Virtual City Walks: Za architekturou do šesti světových velkoměst včetně Prahy

Celkem šest světových metropolí nabídne virtuální pohled na historické i moderní architektonické ikony v doprovodu největších odborníků. Diváci tak mohou zavítat do Chicaga, Bostonu, New York City, Los Angeles, Kodaně i Prahy.

Centru architektury a městského plánování (CAMP) se podařilo zapojit Prahu do programu Virtual City Walks. Prohlídky měst navazují na přechozí úspěšnou letní akci Z města do města, díky které mohli návštěvníci CAMPu virtuálně navštívit pět světových metropolí.

Během února a března tak mohou fanoušci architektury zavítat do dalších šesti měst z pohodlí svého domova a seznámit se s jejich architekturou z pohledu největších odborníků.

Pořadatelem série virtuálních prohlídek je The Association of Architecture Organizations (AAO), jejíž součástí je i CAMP. Do programu se dále zapojí Danish Architecture Center (DAC), Chicago Ar-chitecture Center (CAC), Boston By Foot, AIA New York/Center for Architecture a Los Angeles Con-servancy.

Zdroj: CAMP

Chicagské mrakodrapy

Chicago se zaměří na typickou moderní architekturu a obrátí naše hlavy vzhůru k mrakodrapům. Prohlédneme si například Aqua Tower od architektky Jeanne Gang.

Zdroj: CAMP

Boston v proměnách času

Boston nás seznámí s proměnou města od jeho založení v 17.století. Průvodci z organizace Boston By Foot představí, jak se ze starých budov staly moderní čtvrti a kde se v Bostonu potkává minulost s přítomností i budoucností.

Zdroj: CAMP

Architektonické inovace Los Angeles

Největší kalifornské město a druhé nejlidnatější město USA, čtyřmilionové Los Angeles, během virtuální procházky ukáže svou velmi bohatou strukturu a také způsob podpory architektonických inovací.

Zdroj: CAMP

Kreativní prostory Newyorské SoHo

New York vybral jako hlavní zajímavost čtvrť SoHo, která se přeměnou výrobních „loftů“ stala domovem kreativních prostor. Nahlédneme do fotografických studií, galerií i ateliérů.

„Vzhledem k tomu, že jsou newyorské čtvrti tak odlišné, nezvládli bychom se v jedné hodině věnovat architektuře celého města. Zaměřili jsme se proto na SoHo nejen kvůli tomu, že je globálně pro-slulé jako nákupní a umělecká čtvrť, ale také z toho důvodu, že nabízí největší sbírku litinové archi-tektury na světě,“ přibližuje prohlídku Mary Fichter, programová ředitelka AIA New York.

Zdroj: CAMP

Zákoutími Prahy provede Adam Gebrian

CAMP nabídne procházku po Praze zaměřenou na jedinečné spojení staré a nové architektury. Průvodce hlavním městem bude Adam Gebrian, který diváky vezme do překvapivých zákoutí. Ge-brian sledujícím například ukáže, kde a jak se v Praze potkávají barokní a renesanční stavby s modernistickou či současnou architekturou.

Zdroj: CAMP

Sjezdovka na střeše v Kodani

Virtuální prohlídky uzavře Kodaň, kde se vydáme k jejím nejnovějším budovám. Navštívíme například Copenhill, elektrárnu, na jejíž střeše je sjezdovka a která vyrábí energii z odpadu, a také budovu BLOX, kde sídlí Danish Architecture Center. Kodaň se řadí mezi nejlepší místa k životu a je typická svou rozvinutou cyklistickou infrastrukturou a snahou fungovat udržitelně. Z důvodu pandemie koronaviru je však v součanosti Danish Architecture Center uzavřeno a virtuální procházka se tak odkládá z původně plánovaného 23. ledna na 6. března.

O Virtual City Walks

„City Walks jsou skvělou akcí pro diváky, kteří jsou zvědaví a zajímají se o architekturu. Pandemie dala naším organizacím čas, abychom se od sebe učili a vybudovali něco unikátního. Věřím, že by to mohla být zkouška pro hlubší spolupráci v rámci klimatické změny a dalších naléhavých globálních témat v designu,“ říká Michael Wood, programový ředitel Chicago Architecture Center a výkonný ředitel Association of Architecture Organizations.

„Pro všechna architektonická centra je to skvělá příležitost, jak se navzájem propojit a vytvořit program, který je zajímavý pro diváky po celém světě. Dává nám to možnost lépe se poznat a otevírá možnosti spolupráce i v budoucnu. Je nám ctí být partnerem i tak velkých architektonických center, jako je například to v Chicagu,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Virtuální procházky vždy v sobotu

Každé město nabízí program, který zachycuje jedinečnou atmosféru metropole. Po vybraných metropolích je možno se virtuálně procházet každou sobotu od 30. ledna do 6. března skrze videoprogram Zoom. Vstupenky je možno zakoupit jako balíček všech šesti cest. Program probíhá vždy v době od 18:00 do 19:00 hod. středoevropského času.

Více informací o vstupenkách: Virtual City Walks: International Edition Tickets | Eventbrite

TEXT: Red
FOTO: CAMP