Vyšší patra jsou opticky vylehčena dřevěným obkladem.

Viladomy v Ořechu

Dostupnost bydlení v české metropoli je stále horší a zájem mladých rodin se proto přelévá do středočeských obcí v okruhu kolem Prahy. Přestože se tento jev všeobecně považuje spíše za negativní (protože zvyšuje zátěž na infrastrukturu malých obcí s nevelkým rozpočtem a urbanisticky rozmělňuje okraj hlavního města), najdou se i čestné výjimky, kdy se projekt ve středočeské obci přiléhající k Praze povedl.

Středočeskou obec Ořech odděluje od Prahy 13 vlastně jen Pražský okruh. Vzhledem k současným cenám nemovitostí v hlavním městě neutuchá touha po příměstském bydlení, zároveň už ale noví obyvatelé pražského spádového okruhu očekávají vyšší standard bydlení než dříve.

Rozsáhlé plochy rodinných domů se nevyhnuly v minulosti ani Ořechu, projekt viladomy Ořech ale sází na něco úplně jiného – kombinaci bytového domu s klidnou, domáckou lokalitou historického jádra obce.

Unikátní výstavba v klidné venkovské lokalitě v bezprostřední blízkosti Prahy poskytuje dvanáct nadstandardních bytových jednotek. Celkem osm bytů a čtyři ateliéry propojují jak pohodlí rodinného života v klidném a bezpečném prostředí, tak luxusní a módní bydlení.

Rozdělení na čtyři řadové vily rozděluje celkový objem. Objekt tak lépe zapadá do okolního vesnického kontextu.
Rozdělení na čtyři řadové vily rozděluje celkový objem. Objekt tak lépe zapadá do okolního vesnického kontextu. |

Kromě zvolených materiálů podtrhuje atmosféru venkovského bydlení i celkové řešení bytů. Orientace oken z východu na západ zaručují prostory plné světla, velmi šetrná energetická úspornost zase šetří jak přírodu, tak náklady uživatelů.

Bytový dům je vcelku citlivě členěn na čtyři segmenty, které jinak poměrně výraznou hmotu lépe zapojují do okolního kontextu původní zástavby. V těsné blízkosti viladomů je mateřská a základní škola a obchody, obec žije také na nedalekém sportovním areálu.

Byty a ateliéry mají rozlohu od 78 do 93 m2, přízemní jednotky mají předzahrádku, byty ve vyšších patrech terasu. K jednotkám náleží také sklepní kóje a parkovací stání. Dlážděná plocha pro auta bohužel zabírá poměrně velkou plochu před domem, ale jinak je objekt řešen z materiálového hlediska poměrně citlivě.

Od ulice odděluje objekt gabionová zeď.
Od ulice odděluje objekt gabionová zeď. |

Na hraně moderny a tradice se pohybuje gabionový plot, který odděluje viladomy od ulice a který by měly časem pokrýt popínavé rostliny. Vyšší patra jsou vizuálně odlehčena dřevěným obkladem a černá sedlová střecha také není nic, co by v tomto polovenkovském prostředí nějak vyčnívalo.

Projekt by měl být dokončen v létě 2020 a nabídnout novým obyvatelům Ořechu byty o dispozici až 4 + kk v cenách od šesti do sedmi milionů.

TEXT: RED
FOTO: LEXXUS