Stavebnictví k růstu pomohla mírná zima

Stavebnictví k růstu pomohla mírná zima

Lednový růst českého stavebnictví způsobily hlavně mírná zima a příliv veřejných zakázek. Vyplývá to z vyjádření analytiků. stavebnictví v lednu podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostlo o 5,8 procenta.

Pozitivní vliv letošní zimy připomněl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. „Stavební firmy mohly prakticky bez omezení pokračovat v realizaci i velmi náročných projektů,“ sdělil ČTK.
    
Podle analytika ČSOB Petra Dufka se na růstu podílely inženýrské i pozemní stavitelství. „Začíná se tak stále více projevovat velmi solidní příliv nových zakázek, který je patrný už déle než rok,“ podotkl.
    
Zároveň upozornil na to, že jediný pokles zaznamenala bytová výstavba. „Začalo se stavět o 30 procent bytů méně než loni. Vzhledem k tomu, že loni v lednu došlo k nárůstu výstavby bytů o třetinu, tak rozhodně aktuální pokles ještě nepředznamenává změnu pozitivního trendu bytové výstavby,“ dodal. Z pohledu měsíců jde podle něj o silně proměnlivé číslo, které je ovlivněné startem stavby nových bytů v bytových domech, a tedy rozložením velkých projektů v čase.
    
Stavebnictví poroste podle odhadů i v následujících měsících a růst vykáže také v celoročním srovnání s loňským rokem. „V roce 2015 sektor poroste o čtyři procenta, v absolutním vyjádření se jedná o zvýšení výkonu o 16 až 20 miliard korun,“ uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Stavebnictví podle něj táhnou veřejné zakázky, jejichž příliv bude pokračovat. Oživuje i privátní sektor, nové zakázky jsou v oblasti průmyslových staveb i dalších segmentů, dodal. „Nicméně návrat k předkrizovým hodnotám z roku 2008 naprostá většina stavebních firem v průběhu následujících pěti let neočekává,“ upozornil Vacek.
    
Propad stavební výroby proti roku 2008 je podle Matyáše stále významný. „Daří se ho ale po malých krůčcích snižovat. Je to dáno odvahou veřejných i privátních investorů zahajovat projekty, kterou jim dodávají kroky současné vlády snažící se o oživení českého stavebnictví,“ doplnil. Kladná čísla růstu stavební produkce v posledních měsících považuje za začátek trendu, který bude pokračovat i v následujících letech.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský