Salon dřevostaveb představí to nejlepší z dřevěné architektury

Dřevostavba
Zdroj: Romana Furnkranz

Festival a výběrová přehlídka současné dřevěné architektury, určená pro všechny zájemce o moderní stavby ze dřeva a udržitelný životní styl, se uskuteční od 25. do 26. března v Pražské tržnici v Holešovicích (hala 13). Nabídne bohatý program s řadou a řadu zahraničních i tuzemských hostů. Časopis ASB je partnerem akce.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek večer 24. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP) za účasti Carla Bäckstranda, architekta a jednoho ze zakladatelů mezinárodně úspěšného švédského studia White Arkitekter.

Výstava, spojená s řadou přednášek a s doprovodným programem pro dospělé i děti, představí v Holešovicích 23 předních realizací dřevostaveb českých a slovenských architektonických studií a 3 zahraniční progresivní projekty. Návrhu instalace v rozlehlé hale č. 13 se ujal architekt Tomáš Bém, který se letos nechal inspirovat velkou plachetnicí vyplouvající k lepší budoucnosti udržitelné architektury a inovativních nápadů.

Vůně dřeva lidi přesvědčí

Jak říká ředitel a zakladatel festivalu architekt Pavel Horák: „Věříme, že letošní Salon dřevostaveb bude po dlouhém období, které kulturním akcím nepřálo, opět inspirativní platformou pro osobní setkání odborníků, investorů, architektů i laické veřejnosti. Ať už plánujete stavět, hledáte architekta, stavební firmu, obchodního partnera, inspiraci, nebo se „jen“ chcete pobavit v zajímavých prostorách, které na tři dny provoní dřevo, jste velice vítáni!“

Součástí Salonu bude Ročenka dřevěné architektury 2022, která je tištěným doplňkem festivalu a zároveň svébytnou publikací prezentující kurátorský výběr nejvýraznějších dřevostaveb poslední doby. Navíc přináší zajímavé rozhovory s předními osobnostmi domácí architektonické scény a letos mimořádně také s architekty švédského studia White Architekter.

Tématu dřevěné architektury se věnuje i nejnovější číslo časopisu ASB, v němž najdete jak rozhovor se samotnými Whiter Architekter, tak rovněž rozhovor se zakladatelem Salonu dřevostaveb – arch. Pavlem Horákem.

Na Salonu dřevostaveb 2022 vystoupí tito zahraniční hosté:

  • renomovaný italský architekt Peter Pichler – jeden z lídrů progresivního milánského studia Peter Pichler Architecture zaměřeného na kreativní dřevěnou architekturu
  • (peterpichler.eu)
  • přední odborník na dřevěné konstrukční systémy Philipp Zumbrunnen z britské projekční a realizační kanceláře EURBAN (eurban.co.uk)
  • Andreas Breuss, rakouský architekt a pedagog (andibreuss.at)
  • autorka dřevných systémů a Junior Research Group Leader na University of Stuttgart Marie Davidová, která promluví na téma Dřevo jako primární médium k ekosystémům měst

Těšit se můžete také na kavárnu s posezením s vůní dřeva, dětský koutek v živém lese a workshop s výrobou ptačích krmítek.