Severská cesta, cesta k udržitelnosti: Johansen Skovsted Arkitekter

Na poslední přednášce letošního celoročního cyklu: Severská cesta, cesta k udržitelnosti představí spolek Kruh práci progresivního dánského studia Johansen Skovsted Arkitekter. V živém streamu zástupci kanceláře odhalí svůj přístup k architektuře, přírodě a dědictví staveb a poukážou na své zdařilé projekty.

Dánská kancelář Johansen Skovsted Arkitekter byla založena dvěma architekty Sørenem Johansenem a Sebastianem Skovstedem. Studio reprezentuje kodaňskou progresivní architekturu a během několika let dosáhlo velkého uznání. Architekti získali národní i mezinárodní ocenění, mimo jiné AD Design Award 2018, tříletý pracovní grant Danish Arts Foundation 2017, nebo se s projektem v povodí řeky Skjern dostali do užšího výběru pro Cenu Mies van der Rohe 2017.

Ptačí pozorovatelna v Tipperne, autor: Johansen Skovsted Arkitekter |

Práce dánského studia svědčí o silné vizi a autonomní architektuře. Navrhují objekty a budovy, které jsou inspirovány prvotními formami, kdy na jejich práci mají významný vliv jak lidová architektura, tak anonymní průmyslové stavby. S respektem poté přistupují ke kontextu místa a projevují zájem o místní stavební techniky.

„Snažíme se překlenout propast mezi současnými stavebními procesy a materiály a základními architektonickými hodnotami,“ dodávají zástupci kanceláře.

Přečerpávací stanice na řece Skjern, autor: Johansen Skovsted Arkitekter |

Sochařský přístup k prostoru

Nedávné projekty, jako jsou rekonstrukce čerpací stanice na řece Skjern a stavební prvky v ptačí rezervaci Tipperne, jsou příkladem jejich citlivého přístupu k dědictví budov a k přírodě. Stavební zásahy do krajiny zhmotňují jejich sochařský přístup k prostoru, jako lze vidět například u ptačí pozorovatelny v Tipperne.

Přečerpávací stanice na řece Skjern, autor: Johansen Skovsted Arkitekter |

Zvlněná betonová fasáda tří zrekonstruovaných přečerpávacích stanic na řece Skjern zase odkazuje na okolní rozbrázděná pole. Tyto stanice se staly oblíbeným návštěvním místem s výstavními prostory, vnitřními a vnějšími stanovišti určenými k pozorování okolí a víceúčelovými sály. 

Rekreační chaty v chráněné krajinné oblasti Blåvand, autor: Johansen Skovsted Arkitekter |

Kancelář se dále soustředí na projekty komunitních center, kulturních staveb, ale také rodinných domů, například rekonstrukce staré rekreační chaty v chráněné krajinné oblasti Blåvand v Dánsku. „Studio Johansen Skovsted Arkitekter vidí architekturu jako médium pro hraní si s krajinou, budovami a městy a celou historií, která k tomu patří,“ dodává k práci dánské kanceláře Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku Kruh. 

Severská cesta, cesta k udržitelnosti
On-line přednáška ateliéru Johansen Skovsted Arkitekter
Kdy: Čt 3.12. 19:30 hod.
Kde: on-line na facebookovém profilu spolku KRUH
Pořadatel: spolek KRUH
Akce proběhne zdarma. Přednášku a působení spolku je možné podpořit zakoupením virtuálních vstupenek v síti GoOut. 

Text: Red
Zdroj a foto: Spolek KRUH
RubrikyUdálosti