Thomas Heatherwick

reSITE spouští sérii podcastů od světových architektů

První z devíti epizod architektonických nahrávek si mohli čeští i světoví architekti poslechnout 4. února. Na příští epizodu se můžeme těšit 11. 2., další pak budou následovat vždy v týdenních intervalech. Tématem podcastů Design and the City je stejně jako u dalších projektů organizace reSITE vztah vystavěného prostředí a jeho obyvatel, k němuž se vyjádří celá řada zvučných jmen.

Hned v prvním dílu promluvila hvězda světové architektury Thomas Heatherwick– o lidském měřítku a momentech, v nichž se setkává všednost s architekturou. „To propojení je ulice, protože tam se pohybuje většina lidí. Snažíme se zaměřit svoji pozornost na lidi tam, kde jsou a kde jsou také témata, na kterých jim záleží. S tím musíme vést dialog,“ říká Heatherwick.

Podle organizátorů reSITE jsou města součtem snah všech zájmových skupin, které v něm operují, ať už to jsou architekti, podnikatelé, umělci, běžní občané nebo třeba bezdomovci. Aby ale mohla města plnit svůj účel a jejich stav umožňoval další rozvoj výhodný pro všechny skupiny, je třeba vést rozsáhlou diskusi a snažit se na všechny problémy dívat z co největšího množství úhlů.

První epizoda byla věnována Navrhování ve vztahu k lidskému měřítku. Tématu věnoval Thomas Heatherwick a speciální host, novinářka Christele Harrouk z ArchDaily.

Hostem druhého dílu bude Chris Precht, který promluví o nové generaci architektů. „Nám jako lidem záleží na virtuální realitě, ale planetě ne. Pokud se nedokážeme znovu napojit na objektivní realitu tohoto světa, pak nevidím, jak bychom byli schopni řešit současné problémy,“ říká Precht, architekt známý svými budovami integrujícími vertikální farmy s bydlením.

Tématem střetu kultur se bude zabývat YokoChoy v podcastu, který by měl být k dispozici od 18. února. Choy je umělecká a architektonická novinářka, v současné době je redaktorkou časopisu Wallpaper.

O souboji gentrifikace a berlínského stylu života bude v dalším týdnu hovořit urbanistka Leona Lynen, Hledání emočního propojení architektury a přírody se pak bude věnovat 3. března Yosuke Hayano z MAD Architects.

Sérii poté uzavře čtveřice architektonické kritičky Kate Wagner, která se bude věnovat peklu suburbanizace, zástupce aktivní a v jistém smyslu ideální samosprávy Christopher Cabaldon, který nadnese téma regenerace měst a znovuobnovení místních komunit, MarianthiTatari z UN Studia, která promluví o optimismu při navrhování, a nakažlivě energetický organizátor africké akce Design Indaba Ravi Naidoo.

TEXT: RED
FOTO: RESITE