Praha – město pro lidi. Výstava, diskuse a kulatý stůl s primátorem

IMG 9865

Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života? Praha jako většina světových metropolí podřídila svůj rozvoj hlavně hospodářskému růstu a nekontrolovaný byznys negativně změnil charakter Prahy. Centrum města se proměnilo v turistický skanzen, velké plochy města slouží pouze automobilům a bydlení se stává nedostupným pro většinu lidí. Epidemie nám ukazuje, že se něco musí rychle změnit.

Rozsáhlý výstavní projekt Praha – město pro lidi na Smetanově nábřeží v Praze brzy po zářijovém startu postihly COVIDové restrikce. Otázky i odpovědi, na něž se jeho organizátoři zaměřují, však zůstaly. Na jednu z nejzásadnějších, která zní „Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života?”, se na webové stránce projektu „Praha – město pro lidi“ již nyní zamýšlí řada architektů, urbanistů, dopravních odborníků i aktivistů.

Stejný podtitul bude mít i kulatý stůl, který se uskuteční 19. ledna od 16 hodin za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra a prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka.

Otázky a témata kulatého stolu, pro jejichž řešení je nyní optimální doba, budou nastoleny na základě příspěvků zúčastněných osobností, navíc pořadatelé otvírají možnost přispět k diskusi i širokou veřejnost.

Kulatý stůl: Praha – město pro lidi
Kdy?
19. ledna v 16:00 hod.
Jak se zapojit? Zájemci mohou téma otázky zpracovat formou krátké eseje (do 200 slov) a poslat na info@smetanaq.cz. Nejrelevantnějších 10 příspěvků pořadatelé natočí a zařadí mezi ostatní.  

Architektonický průvodce po Praze udržitelné

„Praha jako většina světových metropolí podřídila svůj rozvoj hlavně hospodářskému růstu a nekontrolovaný byznys negativně změnil charakter Prahy. Centrum města se proměnilo v turistický skanzen, velké plochy města slouží pouze automobilům a bydlení se stává nedostupným pro většinu lidí. Epidemie, která nás drtí už podruhé v tomto roce, nám ale ukazuje, že se něco musí rychle změnit,“ říká Jozef Onderka ze společnosti SmetanaQ Events, spolupořadatel výstavy.

Výstava: Praha – město pro lidi:
Interiérová část výstavy Praha – město pro lidi je dostupná na webu praha-mestoprolidi.cz
Venkovní část výstavy najdete před budovou SmetanaQ na pražském Smetanově nábřeží.  

„Je tu mnoho otázek a mnoho odpovědí, a my teď zkoumáme, co změna v důsledku pandemie COVID-19, která centrum Prahy náhle vyprázdnila od statisíců turistů, přinese nebo může přinést do budoucna. Odpověď budeme znát za deset nebo možná dvacet let, ale již teď je třeba si otázky klást a spolu se zodpovědnými politiky hledat možnosti řešení a změn,” říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, druhého ze spolupořadatelů akce.l

Organizátoři při přípravách oslovili jednotlivce i instituce, které se dlouhodobě zabývají tématy bydlení, sociální výstavby, gentrifikace a airbnb, správy říční dopravy, realizace plováren typu Badeschiff i říčních lázní, hospodaření s vodou ve městech, udržitelné dopravy, parkování a zkvalitnění mobility atd.

Od partnerů ASB

Tito experti kontinuálně zpracovávají analýzy, sledují rozdílná řešení a jejich úspěšnost v zahraničí atd. a jejich vyjádření k tématům v krátkých videosekvencích jsou nyní dostupná na webu.

Zajímavým příspěvkem k této problematice je i publikace, kterou letos připravila a vydala Galerie Jaroslava Fragnera. Architektonický průvodce „Praha / Udržitelná architektura“ představuje přes třicet projektů, které dokazují, že i pro Prahu se stává udržitelnost silným tématem, a že pokud investor a architekt naleznou společnou řeč, může vzniknout kvalitní urbanismus, veřejný prostor nebo bytový komplex.

Praha – město pro lidi
Pořadatelé: SmetanaQ, Galerie Jaroslava Fragnera
Kurátoři: Jozef Onderka, Dan Merta, Klára Pučerová
Spolupráce: Helena Ganická / Velvyslanectví Norského království, David Kořínek / Rafani, Archiv hl. m. Prahy, Václav Orcígr / Arnika, Peter Bednár, Andrea Jašková, Petr Janda, Petr Kropp, poladprahu.cz
Grafika: Kateřina Špačková
Web: Andrea Pujmanová
TEXT: Red
ZDROJ: SmetanaQ, Galerie Jaroslava Fragnera