Mostra Convegno Expocomfort

Mostra Miláno se po kovidovém výpadku vrací v plné síle. Na co se můžeme těšit?

Poslední červnové úterý lze považovat za vcelku důležité datum, zejména na poli stavitelství a trvalé udržitelnosti. Letošní úterý 28. 6. se totiž opět po kovidové pauze otevírají brány Mostra Convegno Expocomfort v Miláně. Hlavní program 42. ročníku veletrhu bude trvat do 1. 7., digitálně bude veletrh přístupný až do 6. 7.

V rámci letošního ročníku budou Česko a Slovensko reprezentovat firmy 2VV, Aeroflex, Alcadrain,  AmiT, BackCZ, Blaze Harmony, Chudej, First Heating Systems, Mandík, Master Therm, P.M.H., Příhoda, Regulus, Secespol, Teco, Thermona, Xvent. Odhad letošní návštěvnosti se pohybuje kolem 160 000 osob, registrováno je 1580 vystavujících a 302 značek.

Mostra 2022

MCE je exkluzivní celosvětovou událostí, kde se setkávají společnosti a profesionálové z odvětví HVAC+R, obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti. Je to jedinečná příležitost k budování obchodních vztahů a strategických aliancí pro výrobce, vývojáře, instalatéry, specifikátory řešení a systémů pro inteligentní budovy v komerčních, průmyslových i rezidenčních sektorech.

Hlavními tématy letošního ročníku jsou: Vnitřní klima, Nakládání s vodou, Rostlinné technologie, Smart systémy. Součástí programu bude i platforma pro prezentaci chytrých a IoT technologií a automatizace budov, ale i prostor pro designéry, architekty, inženýry, systémové integrátory a další odborníky.

Ohlédnutí za posledním ročníkem

Poslední ročník veletrhu se konal před propuknutím pandemie, tedy v roce 2018. V tomto roce veletrh navštívilo 162 165 osob ze 140 zemí a v rámci akce bylo možné shlédnout prezentace 2 388 vystavovatelů z 54 zemí světa. Česko a Slovensko v tomto posledním ročníku zastupovaly firmy 2VV, Aeroflex, Amit, Attack, Benekovtherm, Blaze Harmony, Fenix Trading, FV Plast, Chudej, Hitte, HotJet, Kastt, Korado, Kovostrážov, Leel Coils Europe, Mandík, Nepa, MasterTherm, Minib, Plast Brno, Příhoda, Regulus, Secespol, SVIS Trade, Viadrus.

Hlavní události veletrhu

BIM FÓRUM

V rámci fóra budou nastíněny nové příležitosti plynoucí z používání digitálních systémů podporujících celý proces od návrhu, instalace a řízení zařízení v rámci celého životního cyklu budovy. Specializované společnosti představí nejfunkčnější nástroje pro projektování HVAC závodů v prostředí BIM.

Energetická účinnost 4.0

Energetická účinnost, digitalizace a automatizace radikálně proměňují výrobní systémy středně velkých výrobců a otevírají skutečné možnosti rozvoje a růstu a samozřejmě i příležitost implementovat koncepty oběhového hospodářství, flexibilitu výrobních cyklů a efektivní využívání zdrojů, které jsou nezbytné pro úspěšné podniky. Energy Efficiency 4.0 je série workshopů.

Cirkulární ekonomika

MCE 2022 věnuje zvláštní pozornost tématu oběhové ekonomiky a výhodám, které to může přinést nejen životnímu prostředí a planetě, ale také společnostem. Téma se zabývá i omezením plýtvání surovinami a energií – tj. minimalizuje plýtvání a ztráty, čímž předchází negativním dopadům na životní prostředí.

První z důležitých témat, přednesené v říjnu 2021, „Cirkulární ekonomika: model regenerativního růstu“ lze již nyní najít na stránkách veletrhu ke stažení ve formě prezentace v angličtině a série videí v italštině (bez anglických titulků). Cílem této akce bylo navrhnout změnu pohledu na sektor HVAC: z lineárního ekonomického systému na cirkulární, umocňující koncept udržitelnosti prostřednictvím maximalizace využití a vylepšení produktu na konci roku život.

Druhé důležité téma bude předneseno již ve středu, 29. 6. 2022, „Obecné státy: oběhové hospodářství, oběhové město“ – na programu této přednášky je konfrontace společností s těmi, kdo jsou odpovědní za městský urbanismus.

Planeta – Domov

Udržitelný komfort, který snižuje spotřebu a šetří planetu, je hlavním tématem „MCE IN THE CITY“ – tedy události, která je věnovaná domácí ekologické udržitelnosti (živě od 28. června do 2. července v Biblioteca degli alberi v Miláně).

Náš dům je malá planeta, o kterou se staráme a investujeme do řešení, která mají pozitivní dopad na náš každodenní život a na budoucnost planety. Během MCE 2022 je zřízen vyhrazený prostor v jedné z nejexkluzivnějších čtvrtí zaměřených na udržitelnost, kde každý může prožít pohlcující zážitek věnovaný ochraně planety a objevit hodnoty MCE a jejích partnerských značek. Návštěvníci budou při návštěvě povzbuzováni, aby se zamysleli nad tím, jak souvisí budoucnost planety také s našimi volbami v péči a designu našeho domácího prostředí, tedy naší malé, soukromé planety.

Efektivita a inovace

„Path to Efficiency & Innovation“ je iniciativa, která představuje nejvhodnější řešení pro konkrétní řešení problémů závodů, od výstavby až po management, ale zároveň se zabývá řešením toho, co již dostupné je a co dostupné bude. Iniciativa se vyvinula, protože se změnily environmentální, ekonomické a sociální souvislosti – ale i proto, že se změnily potřeby. Už nejde o komponentu nebo systém, který plní svou funkci co nejlépe, ale o důležitou součást globální změny, kterou musíme nutně vzít v úvahu.

Registrace na veletrh stále probíhají. Další podrobnosti, seznamy vystavujících nebo i orientační plánky lze najít na stránkách veletrhu. 

red