Bertrand Piccard

Ekologický vynálezce zavítá do Česka. Ukáže, jak na obnovitelné zdroje

Přeměna CO2 na umělý kámen. Výroba energie z chytrých fasád. Bezemisní doprava nebo systém výstavby domů na bázi recyklovaných PET lahví. To je jen zlomek patentů a pokročilých technologií, které Švýcarsko využívá ke zpomalení klimatických změn nebo ke zmírnění dopadů klimatické krize.

Vybrané příklady, které spojují švýcarskou kvalitu a špičkový vývoj, budou představeny i v České republice. Stane se tak v rámci 11. World Congress of Environmental Education, který se koná v Praze a jehož součástí bude 15. března 2022 od 17.00 do 19.00 hodin kulatý stůl na téma „Švýcarsko-česká řešení pro ochranu životního prostředí“. Živě jej bude bezplatně přenášet ČTK na svém portálu Ceskenovinycz.

Moderátorem bude investor a bankéř Radovan Vávra, v panelu vystoupí dále David Avery (šéf oddělení Cleantech ve Switzerland Global Enterprise), Patrik Reichl (ředitel agentury Czechinvest), Soňa Jonášová (ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky), Frédéric Clauss (šéf švýcarské společnosti Solaxess) a Mirek Lizec (ředitel českého startupu MIWA).

Jako hlavní řečník vystoupí světoznámý švýcarský (ekologický) vynálezce a propagátor obnovitelných zdrojů energie Bertrand Piccard. Panelová diskuse, které se zúčastní další renomovaní švýcarští a čeští odborníci, se uskuteční 15. března. Kromě toho bude po celé zemi probíhat celoroční putovní výstava, která představí švýcarská a česká řešení v oblasti čistých technologií.

Tisíce řešení klimatické krize

Právě Piccard – vynálezce a letec – je neúnavný propagátor obnovitelných zdrojů energie, na které se zaměřuje i jeho nadace. Do Prahy přijede představit nejen svůj průkopnický počin, který spočívá v letu kolem světa s důmyslným horkovzdušným balonem a s letadlem poháněným solární energií, ale i řadu dalších úspěchů v oblasti čistých technologií.

Climeworks AG je švýcarská společnost specializující se na technologii zachycování oxidu uhličitého
Ukázka technologie zachycující oxid uhličitý | Zdroj: Velvyslanectví Švýcarské konfederace v ČR, Climeworks

„Musíme přijmout čisté technologie a efektivní řešení, protože jsou mnohem víc než „zelené“, jsou „logické“. Vytvářejí pracovní místa a přinášejí zisk a zároveň snižují emise CO2 a chrání přírodní zdroje. I kdyby nedocházelo ke změně klimatu, měly by smysl. Čistý růst je mnohem lepší než špinavý status quo, který máme dnes,“ říká Bertrand Piccard, který dal dohromady 1 000 klimatických řešení. S nimi se vydává na svou třetí cestu po světě, aby tyto návrhy (a v mnoha případech i úspěšné realizace) představil politikům, podnikatelům, vědcům i široké veřejnosti.

S vybranými švýcarskými a českými projekty se nyní mohou seznámit i zájemci v České republice. Jsou založeny na 17 hlavních pilířích, které systematicky propojují inovace s kvalitou života. Proto vedle sebe stojí technologie, jako jsou úspora vody nebo chytré zemědělství, a rovný přístup k práci nebo kvalitní zdravotní péče.

Do inovací investuje švýcarská vláda

Kulatý stůl pořádá Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice. „Jsme přesvědčeni, že čisté technologie jsou novým globálním jazykem. A Švýcarsko je v tomto ohledu jedním z hlavních mluvčích. Proto si vážíme účasti pana Piccarda, který je jednou z předních světových osobností v tomto oboru,“ dodává Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice, pro kterého je projekt Swiss CleanTech ideální platformou pro spolupráci českých a švýcarských vědců, vývojářů, zavedených firem i start-upů.

Ukázka fasád jako příspěvek do debaty o zvýšení energetické soběstačnosti budov
Ukázka fasády podporující energetickou soběstačnost budov | Zdroj: Velvyslanectví Švýcarské konfederace v ČR, Solaxes

Švýcarská vláda díky propracovanému systému podpory dlouhodobě usiluje o inovace v ochraně životního prostředí. Důkazem úspěchu této strategie jsou mezinárodní uznání řady průlomových objevů v oblasti čistých technologií a jejich četné aplikace v praxi.

S vybranými švýcarskými a českými projekty se mohou během roku seznámit i zájemci v České republice. Výstava Can Tech Save the World? je založena na 17 hlavních pilířích, které systematicky propojují inovace s kvalitou života. Proto vedle sebe stojí technologie, jako jsou úspora vody nebo chytré zemědělství, a rovný přístup k práci nebo kvalitní zdravotní péče. Výstava bude do konce roku k vidění v řadě českých a moravských měst. První zastávkou bude od 21. března do 8. dubna Národní technická knihovna v Praze.

red