Česko se musí soustředit na zelené stavebnictví, shodli se ministr i architektka

Důležitou roli v post-covidovém stavebnictví bude hrát snižování emisí, renovace budov, recykláty a cirkulární ekonomika. Shodli se na tom mluvčí druhého letošního Saint-Gobain Fóra, které proběhlo online v úterý 18. května. Bez dotačních programů, investic a velké podpory státu to však nebude možné.

Na úvod nemilá čísla. Stavebnictví je zodpovědné za 40 % celosvětových emisí CO2.. Jen v Evropské unii tvoří 9 % z celkového HDP, kde ale spotřebovává polovinu všech materiálů a energií, jednu třetinu vody a vyprodukuje třetinu evropského odpadu. Během pěti let mu navíc hrozí nedostatek zdrojů. Aby tento obor mohl dále zaměstnávat cca 18 milionu lidí, musí dostat „zelenou“ podobu.

Zelené stavebnictví přitom zažívá zrychlení i díky covidu – už před pandemií ale tento trend začal růst. Dokazují to data z programu Nová zelená úsporám, který od roku 2015 přijal na 80 tisíc žádostí, celkově pak šlo o investice ve výši 45 mld. korun. Jde ale stále o malou část investic, kterou české stavebnictví potřebuje k dosažení udržitelnosti a uhlíkové neutrality.

Stát má přitom v této změně silný hlas, po němž volají stavaři i výrobci stavebních materiálů.   „I když významně snížíme naši spotřebu energie, stále budeme potřebovat další a bez emisí. Dosáhnout toho můžeme jen za podpory státu, například úpravou ceny uhlíku,“ uvedl Pierre-André de Chalendar, generální ředitel Saint-Gobain Group.

Havlíček: Investice a výzkumy jako cesta k udržitelnosti

On-line Fóra se zúčastnil i vicepremiér a ministr Karel Havlíček. „Vláda chce dostát svému závazku uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedl. V Česku tomu mají pomoci nové investiční programy, jako jsou například Modernizační fond, který má přinést až 150 mld. korun, nebo dále Fond obnovy, slibující téměř 190 mld., a další finance z rozpočtu EU.

Prioritou vlády je podle Havlíčka nyní naplňování tzv. renovační vlny, jejímž cílem je zvýšení rychlosti renovace budov ze současného 1 % na 3 % ročně dle závazku EU. „Bez velkých investic do zvýšení energetické náročnosti nemáme šanci na cíle EU dosáhnout. Můžeme investovat do renovací budov, do zateplování, do nižší spotřeby energie. A to můžeme dělat vládními nástroji,“ vyjádřil se Havlíček. Za nové stěžejní téma pak označil recykláty –  zásoby stavebních surovin se totiž rapidně zmenšují, a pokud stát nezačne v tomto ohledu konat, budeme si muset materiál draze dovážet.

Zdroj: Shutterstock

Jiřičná: Covid by měl lidstvo naučit neplýtvat

Hostem Fóra byla také architektka Eva Jiřičná, která zastává názor, že lidé by měli využívat to, co již existuje „Člověk, když má možnost, neměl by bourat, ale přizpůsobovat se. Do starých kvalitních staveb z dobrého materiálu se vyplatí investovat, namísto nákladného bourání,“ uvedla architektka na příkladu svého aktuálního projektu „Ostravského mrakodrapu“. Pro udržitelnost je podle Jiřičné zásadní stavět nízkoenergetické domy.
I v architektuře je třeba, aby bydlení mělo na uhlíkovou stopu dopad, bylo ekonomické, příjemné a splňovalo současné požadavky.

Udržitelné stavby podporují i evropské a investiční fondy

V minulosti to byl především operační program Životní prostředí (OPŽP) a také Integrovaný regionální operační program (IROP). Na ty má jít v následujících 7 letech 184 miliard korun. Snížení energetické náročnosti budov, které bylo doposud pod IROPem, nově přejde na Novou zelenou úsporám. Konkrétní podmínky programu i jeho plnění však stále nejsou jasné.

Tlak na udržitelné projekty má přinést i novinka ze začátku roku ve veřejném zadávání. Od ledna se musí zadavatel soustředit na udržitelnost zakázky, která musí být sociálně a environmentálně zodpovědná, jak vysvětlil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí. Jak ovšem upozornili stavebníci, problémem je každoroční prodleva mezi programy, kvůli níž nemají lidé v oboru jistotu a ztrácí finance, čas i energii.

Zlepšení kvality bydlení pomáhají i státní úvěry poskytované prostřednictvím Fondu podpory investic. „Jeho cílem je zvýšení dostupnosti bydlení, zvýšení efektivity a udržitelnost toho, jak a kde bydlíme,“ říká Hana Pejpalová, ředitelka Fondu.

Celý záznam Saint-Gobain Fórum Online na téma Udržitelné stavebnictví naleznete zde.

red