Dobře odvedená práce s kvalitními závitníky a dalšími nástroji pro obrábění kovů

Dobře odvedená práce s kvalitními závitníky a dalšími nástroji pro obrábění kovů

Výroba závitů je nedílnou součástí postupu výroby mnoha produktů. A jde také o jednu z nejsložitějších součástí obrábění kovů, protože při tomto procesu vzniká vysoké riziko vytvoření zmetkových kusů. Vzhledem k téměř finální fázi výroby produktu tak mohou být škody poměrně velké. Základním předpokladem, jak se těmto problémům vyhnout, je zvolit kvalitní a spolehlivé závitníky podle konkrétní potřeby.

Ruční řezání závitů

K vytvoření vnitřních závitů se používá ruční nebo strojní řezání. Pro různé typy materiálů se přitom hodí jiné závitníky. Pro tvrdou ocel se používá závitník s menším úhlem čela, pro měkčí materiály pak závitník s větším úhlem čela a širšími drážkami. K ručnímu řezání se využívají sadové závitníky, které jsou nejlepší volbou pro tenkostěnné materiály. Obvykle se používá sada tří závitníků, které postupně vyříznou požadovaný otvor. Obrobek se umístí do svěráku, na závitník se nasadí vratidlo. Nejdříve se použije předřezávací závitník (bývá označen jedním proužkem), který se umístí do předvrtané díry. Následně se rukou zašroubuje další závitník a vratidlo se na něj nasadí, až když má vedení. Po vyříznutí a vyčištění závitu se vše zkontroluje závitovým kalibrem. Při řezání je potřeba používat řezné kapaliny, které pomohou docílit dobrého výsledku.

Strojní řezání závitů

Při řezání závitu na CNC strojích, soustruzích a frézách na kov se používají strojní závitníky. Ty se uchycují do závitořezné hlavy. Při průmyslové výrobě se používá třístupňový závitník, který zvládne vyvrtat a dokončit závit v jednom kroku bez nutnosti vyměňovat nástroje. Dalším typem jsou tvářecí závitníky. Ty vytlačují do materiálu profil závitu bez odebírání třísek. Díky tomu neporušují strukturu materiálu.
Nástroje pro obrábění kovů včetně nabídky závitníků všech druhů najdete na webu www.nastroje.cz v katalogu produktů.

ZDROJ: PR článek společnosti Michovský – TOOLS s.r.o.

Komentáře