Desítka nejvýznamnějších stavebních firem se rozroste

Desítka nejvýznamnějších stavebních firem se rozroste

Tři zakázky pro soukromé investory, každá za více jak miliardu korun ovlivnily vývoj liberecké stavební společnosti SYNER, s.r.o., člena S group holding , a.s. v roce 2007. „Čísla mluví jasně. Náš roční obrat se blíží k pěti miliardám korun,“ uvádí Ing. Martin Borovička, generální ředitel společnosti.

Za zmiňovanými zakázkami se skrývá téměř dokončený pražský Outlet Airport v Tuchoměřicích, jehož investorem je lucemburská společnost, dále vizitka amerického investora, kterou je z poloviny hotový výrobní závod Foxconn v Kutné Hoře a soubor osmadvaceti obytných domů Zelené město v městské části Praha Jarov, který spravuje český developer.

Především soukromí investoři, kteří nechali Syneru prostavět 4 mld. korun z již zmiňovaných pěti miliard posouvají v obratu společnost mezi top ten stavebních firem ČR. „V roce 2003 dosáhl náš obrat 1,9 miliardy korun a z toho veřejné zakázky činily 39%, což je 740 miliónů. Od té doby stále klesá podíl obratu, který je odvislý od zakázek hrazených z veřejných zdrojů. V roce 2007 a při zmiňovaném obratu pět miliard korun dělají veřejné zakázky 20%, tj. 980 miliónů,“ dodává Borovička.

Místem s největší prostavěností se pro SYNER v roce 2007 stala Praha a to podruhé za sebou. Zde firma realizovala 1,7 mld. korun, které z 96% putovaly od soukromých investorů. Podobná situace se vloni odehrála v Libereckém kraji, kde firma realizovala zakázky za 1,4 miliardy a pouhá čtvrtina byla vysoutěžena formou státních a městských zakázek.

Zdroj: SYNER, s.r.o.