Freiburg Vauban hires Copyright FWTM Spiegelhalter

Rethink Architecture: Jak navrhovat udržitelná města?

Ve městech žije 55 % lidí na světě a v ČR je to dokonce 70 %. Města tak tvoří náš základní životní prostor. I proto způsobují většinu uhlíkových emisí a velkým dílem přispívají ke klimatické změně.

Další přednáška z cyklu o městech, kterou pořádá Centrum architektury a městského plánování ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, představí obecné principy udržitelnosti v městském prostředí i konkrétní příklady udržitelných čtvrtí.

Jak navrhovat města tak, aby byla sociálně, ekonomicky i ekologicky udržitelná? Které odborníky je vhodné zapojovat a jaké procesy používat? Jaké jsou realizované příklady udržitelných čtvrtí v Česku i v zahraničí?

Přednášejícími jsou:

 • Astrid Mayer, ředitelka Freiburg Future Lab
  Ředitelka partnerské organizace města Freiburg Future Lab Astrid Mayer představí udržitelné město Freiburg, které vyniká udržitelností a již od konce 70. let podporuje výstavbu nízkoenergetických domů. Díky kvalitnímu urbanismu a vytvoření města krátkých vzdáleností zde v dnešní době většina obyvatel využívá jiné prostředky dopravy než automobil. Její přednáška bude v angličtině s českými titulky.

 • David Tichý, urbanista a architekt, UNIT architekti
  Architekt David Tichý na vlastních projektech z dílny kanceláře UNIT architekti představí metodu práce reflektující principy udržitelného rozvoje v různých měřítcích projektů. Podle něho to není jen environmentální pohled na současné stavění, celkovou kvalitu řešení ovlivňují i ostatní složky udržitelného rozvoje, ekonomická, sociální a kulturní. Klíčem pak je jejich vzájemná vyváženost.

 • Olga Srstková, antropoložka a bývalá komunitní koordinátorka Prahy 10
  Olga Srstková bude prezentovat své zkušenosti komunitní koordinátorky na MČ Praha 10, pojedná o potenciálu a výhodách spolupráce s místními spolky a organizacemi v kontextu kulturní politiky a strategického plánování města.

 • Jiří Čtyroký, vedoucí Sekce prostorových informací, IPR
  Geoinformatik a ředitel Sekce prostorových informací IPR Praha Jiří Čtyroký zase ukáže, jak důležitá jsou data při řízení a plánování města.

 • Korandovi, architekti a developeři udržitelné čtvrti rodinných domů v Berouně
  Architekti a developeři Alena a Roman Korandovi se podělí o příběh vzniku berounské čtvrti Na Homolce, kterou navrhli a ve které žijí. Představí prvky udržitelnosti, které v projektech používají i to, jaký vliv mají na fungování místní komunity.

Akce proběhne online dnes, 18. března, od 19 hod. na www.campuj.online/zive.

Dotazy můžete klást pomocí aplikace slido.com pod heslem #campujonline.

Letos jde o první přednášku cyklu Rethink Architecture, který Česká rada pro šetrné budovy spolu s CAMP zahájila loni pěti úspěšnými večery. Na základě loňských přednášek vznikl také e-book Rethink Architecture 2020, který bude představen právě na čtvrteční přednášce.

Titulní fotografie – město Freiburg.

TEXT: red
ZDROJ: Centrum architektury a městského plánování a Česká rada pro šetrné budovy