Súťaž XELLA

Blíží se termín odevzdání soutěžních návrhů prezidentské rezidence

Letošní 25. ročník Studentské soutěže Xella nabízí unikátní téma – řešení nového prezidentského sídla v Bratislavě. Studenti mají čas do 24. února, kdy je poslední den pro odevzdání soutěžních návrhů. Registrovat do soutěže se mohou nejpozději den předem.

Jubilejní ročník provází několik novinek – kromě mimořádného tématu a záštity slovenské prezidentky Zuzaně Čaputové je to vyšší finanční odměna pro vítěze, první místo dostane 4 000 eur. Druhé místo získá peněžní odměnu ve výši 2 000 € třetí místo bude odměněno částkou 1 000 €. Samozřejmě, kromě finanční výhry budou práce medializovaný, což zásadně pomůže při startu kariéry.

Letos se projevil také mimořádný zájem mediálních partnerů, kteří připravili pro soutěžící další odměny v podobě předplatného a publikací, zejména ale nabízejí zviditelnění zajímavých prací nejen z prvních tří míst. Soutěž také dostala nový, samostatný web s podrobným popisem zadání i profily poroty, kterou tvoří známá jména české a slovenské architektury.

Jaké je vlastně zadání?

Vytvořit projekt, který by proměnil zchátralou vilu na Slavíně na důstojné bydlení vhodné pro prezidenta SR. Kreativitě se meze nekladou, ale netřeba zapomenout na fakt, že vila by měla reprezentovat, oficiálně přijímat návštěvy a odpovídat standardům v souladu s bezpečností. 21 století se nese ve znamení ekologie, a proto by studenti měli zvážit udržitelnost materiálů a technologií a také využít potenciál pozemku v duchu přístupnosti a smart designu.

Na celou soutěž dohlíží odborná porota, která posoudí anonymní studentské práce v 3 kolech hodnocení. Bude sestavena z 12 známých jmen slovenské a české architektury.

Registrace

Nejnovější informace o soutěži