Stavební firmy plánují v letošním roce zdražit ceny svých prací v průměru o 8 procent

Stavební firmy plánují v letošním roce zdražit ceny svých prací v průměru o 8 procent

Osmiprocentní navýšení cen svých prací plánují v současné době tři čtvrtiny stavebních firem. Důvodem tohoto kroku je mimo jiné očekávané zdražení stavebních materiálů, které by se podle odhadů mělo pohybovat na sedmiprocentní úrovni. Největší brzdou dalšího rozvoje stavebního sektoru je podle ředitelů nedostatek pracovníků, dlouhé lhůty na přípravu staveb a nekvalitní legislativa. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví 2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint-Gobain.

Tři čtvrtiny (75 procent) ředitelů stavebních společností avizují v průběhu letošního roku navýšení cen svých prací, a to v průměru o 8 procent. Čtvrtina (25 procent) stavebních firem plánuje ponechat ceny prací na současné úrovni, o snížení cen pak neuvažuje ani jedna z dotázaných společností. Nejméně přitom plánují zdražovat firmy zaměřené na inženýrské stavby, hovoří o zvýšení cen v průměru o 6 procent.

„Stavební sektor v roce 2018 dál mírně poroste. Dá se také předpokládat zhruba desetinový růst cen stavebních prací a zdražení stavebních materiálů. Naplnění kapacit stavebních firem dosahuje rekordních hodnot, a to bude přispívat k tlaku na kritéria výběrových řízení, kde ještě příliš často vyhrává jen a pouze nejnižší nabídnutá cena. Růst se odráží i na prodejích našich odolných telefonů a tabletů CAT, které patří ke špičce,“ říká Martina Hloušková, Sales Director, CAT Phones, TCCM s.r.o.

Jedním z důvodů tohoto kroku je růst cen stavebních materiálů, který ve svých rozpočtech očekává 86 procent stavebních firem, přičemž zdražení by se podle nich mělo pohybovat na úrovni 7 procent. V této otázce se bez výrazného rozdílu shodují stavební společnosti bez ohledu na velikost či zaměření.

„V roce 2018 se oproti minulým rokům zvýší nabídkové ceny, což možná zaskočí některé investory. Je to důsledek zvyšujících se vstupních materiálových nákladů včetně růstu minimálních mezd,“ komentuje předpokládaný vývoj Tomáš Koranda, předseda představenstva HOCHTIEF CZ a. s.

Největší brzdou pro další rozvoj českého stavebnictví je přitom v současné době podle ředitelů stavebních společností nedostatek pracovníků. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor, který maximálně zpomaluje rozvoj stavebnictví, jej ohodnotili známkou 8,0 bodu. V těsném závěsu pak následuje problém s dlouhými lhůtami pro přípravu staveb (7,9 bodu z 10) a nekvalitní a komplikovaná legislativa (7,9 bodu z 10). Nejméně naopak rozvoj stavebnictví brzdí korupce a nedostatek privátních zakázek (obě shodně 3,8 bodu z 10).

Kompletní výsledky Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2018 budou prezentovány na Setkání lídrů českého stavebnictví 2018, kterou organizuje CEEC Research a Skupina Saint Gobain 4. června na Pražském Hradě (více na www.ceec.eu).

Hlavním tématem tohoto největšího setkání vrcholných představitelů státu a ředitelů stavebních, projektových a developerských společností v České republice bude aktuální situace na stavebním trhu, strategie pro české stavebnictví v letech 2018 až 2021, budoucnost české dopravní infrastruktury, koncepce pro zajištění dostatku pracovních sil a strategie pro přípravu nových klíčových legislativních norem pro české stavebnictví. Účast je pro ředitele stavebních, developerských a projektových společností bezplatná, vzhledem k omezenému počtu míst je však nutné se předem registrovat na konference@ceec.eu.

ZDROJ: PR článek společnosti CEEC Research