Železniční most na pražské Výtoni

Řešení jako od princezny Koloběžky: Most na Výtoni se zachová, ale na jiném místě

Správa železnic (SŽ) bude pokračovat v přípravě nového železničního mostu na Výtoni, který by v ideálním případě mohl být hotov v polovině roku 2028. Stávající památkově chráněnou konstrukci chce přesunout jako lávku pro pěší na jiné místo v Praze, zřejmě do Modřan. Stát bude také jednat s organizací UNESCO. Řekl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS), jeho vyjádření obratem kritizovala iniciativa Nebourat, která plán nahrazení mostu spolu s památkáři kritizuje.

Kvůli mostu se v posledním roce vede vyostřená diskuse. V architektonické soutěži, kterou vyhlásila SŽ, uspěl návrh nahrazující nynější vrchní část mostu novou konstrukcí. Proti se postavily občanské spolky, Národní památkový ústav či Centrum světového dědictví UNESCO.

Kupka řekl, že s ohledem na stav mostu a nutnost jeho rozšíření o třetí kolej bude stát respektovat výsledky architektonické soutěže. Zároveň podle něj záměr v dalších měsících čeká takzvaný heritage impact assessment, tedy posouzení vlivu na kulturní dědictví. Čeští zástupci podle Kupky také vstoupí do jednání s UNESCO, aby chystané řešení neohrozilo zápis pražské památkové rezervace na seznam světového kulturního dědictví.

Přesun do Modřan

Jelikož původní nýtovaná konstrukce mostu je památkově chráněná, stát ji musí zachovat, což podle ministra plánuje zajistit přesunem na jiné místo. Zástupci Prahy uvedli, že ze zhruba desítky vhodných míst vybrali dvě varianty v Modřanech, a to nad a pod tamním zdymadlem v místě nynějších přívozů P4 a P6. Přesun by podle odhadu vyšel podle lokality na 345 milionů nebo 362 milionů korun. Celkem by podle Kupky nový most i s přesunem podle odhadu vyšel na 2,4 miliardy korun, zatímco rekonstrukce stávajícího s přístavbou třetí koleje by stála 2,8 miliardy korun.

Ministrovo vyjádření ostře odsoudila iniciativa Nebourat, která proti záměru uspořádala mimo jiné on-line petici. Podle spolku není možné kvůli „tuposti jednoho politického rozhodnutí“ nevratně poškodit historické centrum Prahy. Spolek dále uvedl, že v posledním roce ve spolupráci s odborníky nabídl řadu podkladů pro jimi navrhované řešení, kterým je vypsání nové soutěže na rekonstrukci mostu.

Na tiskovou konferenci reagoval i Český národní komitét Mezinárodní rady památek (ČNK ICOMOS), který uvítal požadavek ministra na posouzení vlivu záměru na kulturní dědictví. Bude však podle něj záležet na tom, kdo ho zpracuje. Komitét ocenil i požadavek ministra na vyjádření UNESCO, zda přesun mostu neohrozí zápis Prahy na seznam světového kulturního dědictví. UNESCO se nicméně podle prezidenta komitétu Václava Girsy k věci už opakovaně vyjádřilo v tom smyslu, že most má být zachován a opraven.