Až 800 miliónů na nájemní bydlení. Ministerstvo spustilo nový dotační program

bydlení byt
Zdroj: Colliers

Nový program na podporu nájemního bydlení spustil Státní fond podpory investic (SFPI). Na dotacích a úvěrech by z něj měl rozdělit 800 milionů korun. Vzniknout by mohlo kolem 300 nájemních bytů, a to hlavně obecních. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje také návrh zákona o podpoře bydlení. Vláda by normu měla podle legislativního plánu dostat do října.

„Za 800 milionů korun může vzniknout asi 300 nájemních bytů. Situaci to podstatně nezlepší, je to ale jeden z prvních kroků podpory,“ uvedl ministr Ivan Bartoš (Piráti)..

O půl miliardy mohou žádat radnice, o 300 milionů pak spolky i soukromí investoři. Peníze mohou využít na novou výstavbu i rekonstrukce. Vzniklé byty se budou pronajímat za cenu, která je v daném místě obvyklá, a to nejméně po 20 let.

Podpora se nově bude podle ministra skládat z dotace a úvěru. Kombinace se nastaví podle situace v daném místě. „Poměr dotační a úvěrové části se liší podle toho, jaká bude dlouhodobá ziskovost provozu. Pokud bude vysoká – například v Praze, kde cokoliv postavíte, okamžitě vydělává, tak dotační složka bude významně nižší,“ objasnil Bartoš. Dotace má podle něj nájemní bydlení „rozpohybovat“ a přispět ke vzniku bytů.

Pouze symbolická částka, vzkazují odborníci

Bartoš míní, že kombinace dotací a úvěru podporu lépe zacílí. Část z půjčených peněz se pak vrátí, znovu se využijí na další výstavbu, dodal ministr.

Asociace nájemního bydlení program vítá, považuje ho ale spíš za symbolický start podpory. „Je nutné po pravdě konstatovat, že zapojení soukromého sektoru do hry o budoucnost bydlení v Česku (program) prakticky neřeší. Částka je pro zapojení soukromých společností příliš malá. Navíc nejsou zatím jasné detaily, jak by se právě soukromí investoři mohli zapojit,“ reagovala asociace ve své tiskové zprávě. Věří, že k zásadnějšímu zapojení soukromého sektoru přispějí další projekty s dlouhodobější podporou.

Do roku 2025 by měl SFPI na výstavbu bytů poskytnout tři miliardy korun. Ministerstvo jedná v EU o dalších dotacích až osm miliard korun z Národního plánu obnovy.

Výstavbu bytů mají podle Bartoše usnadnit změny stavebního zákona, který by měl v květnu projednávat Senát. Vzniká také zákon o podpoře bydlení, nyní předlohu posuzují jednotlivé odbory ministerstev pro místní rozvoj a práce. V květnu by ji mohly dostat ostatní resorty. Podle legislativního plánu by vláda měla návrh dostat v říjnu a zákon by měl začít platit od roku 2025.

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že v prvních dvou letech svého volebního období připraví zákon o podpoře bydlení, který nabídne obcím „soubor volitelných nástrojů“ k řešení bytové situace. Nastavit by měl pravidla financování. Kabinet píše v programu o tom, že nachystá „finanční nástroje“ na výstavbu nájemních bytů. „Na konci volebního období by se tak mohlo stavět až 10.000 nájemních bytů ročně navíc,“ uvádí vláda v prohlášení.

red