Demolice

Miliony na demolice. Obce zbourají staré budovy a revitalizují okolí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poskytne obcím téměř 49 milionů korun na demolice starých budov. Dotace má sloužit obcím s rizikem vzniku sociálně vyloučené lokality a měla by přispět k revitalizací prostoru, včetně možné výstavby objektu sloužícímu k jinému účelu než sociálnímu bydlení.

„Zchátralé budovy mají negativní dopad na životy lidí. Hyzdí okolí, ohrožují životy a mohou přispět ke vzniku sociálně vyloučených lokalit. Dotace umožní jejich demolici, díky které mohou obce využít dané území ke svému dalšímu rozvoji,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Dotace je poskytována až do výše 70 procent uznatelných nákladů. Její maximální je stanovena podle velikosti obce. Obec do 3000 obyvatel může obdržet až 70 procent, od 3001 do 10.000 obyvatel 60 procent a obce nad 10.001 obyvatel polovinu. O dotaci zajišťující polovinu nákladů mohly žádat také kraje.

Dotace se rozdělí do 20 projektů v osmi krajích České republiky. Podle MMR všichni žadatelé o dotace uspěli. Podprogram se člení na dva dotační tituly. První se zaměřuje na lokality na území Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, druhý pak na zbytek území České republiky.

Pětimilionovou dotaci získala také obec Šumná v Jihomoravském kraji na odstranění místního hotelu. Ten již dříve podle zjištění Deníku žádal o dotace na přestavbu. Z dříve prosperujícího podniku se měl stát dům pro seniory. Hotel fungoval za první republiky pod názvem Hotel Šula. Funkční byl ještě v devadesátých letech minulého století.

Nejvyšší dotace byla 5,7 milionu korun na demolici parcely v Hájku v Plzeňském kraji. Zažádal si o něj městys Všeruby.

red