Carimex

Plzeňáci slaví. Nelegální „skleněné peklo“ jde konečně k zemi

V Plzni začala demolice sedmipodlažního torza bývalého autosalonu Carimex na Rokycanské třídě na hlavním tahu od Prahy. Jde o největší nezkolaudovanou stavbu ve městě, která zatěžovala Plzeň téměř čtvrt století, místní ji nazývají "skleněné peklo". Zbouráno a uklizeno bude za měsíc.

Podle dohody developerů s městem má být Carimex zbouraný nejpozději do konce letošního září. Plzeňští developeři InterCora a BC Real chtějí u řeky vybudovat Centrum Úslava. „V první etapě půjde o obchodní a administrativní objekty, ve druhé o bytové domy,“ řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

Budova u frekventované komunikace mezi Plzní a Prahou byla podle něj v dezolátním stavu a je ostudou lokality. InterCora a BC Real budou muset odstranit také myčku aut, servis a prodejnu automobilů a další objekty.

Obchodní zónu, která už má územní rozhodnutí, postaví příští rok. K ní potřebují investoři také necelý hektar městských pozemků. Jakmile zboří torzo Carimexu, tak jim je město prodá. Plzeň také mění územní plán, aby tam bylo možné zhruba od roku 2029 stavět byty.

Plzeňský podnikatel začal stavět areál Carimexu v roce 1997. Bez povolení pak zahájil výstavbu tří nadzemních podlaží. Vydání dodatečného povolení, o něž požádal v roce 2007, město zamítlo, ale spory trvaly až do roku 2019. Soudně se řešilo i vlastnictví pozemků. Nedostavěný objekt léta chátral a obývali ho bezdomovci. V roce 2020 se změnil vlastník objektu i pozemků. Noví majitelé, společnosti RP Letná a MS Letná, podepsali předloni s městem a developery dohodu o spolupráci na rozvoji zhruba tříhektarové lokality.