Nový stavební zákon bude předložen vládě 24. srpna

Legislativní rada vlády před víkendem po dvoudenním jednání doporučila kabinetu upravené znění návrhu zákona schválit.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová by ráda předložila vládě nový stavební zákon v pondělí 24. srpna. Řekla to včera v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Není tam nic zásadního, co bychom nedokázali vysvětlit, jde už jen o terminologická upřesnění. Mám tím pádem jistotu, že to toho 24. srpna můžeme předložit,“ uvedla Dostálová.

Zákon by měl podle plánu vlády platit od jara 2021. Kabinet si od něj slibuje výrazné urychlení a zjednodušení povolování staveb. Účinnost by měla postupně nabíhat do poloviny roku 2023. Vládní legislativci v červnu návrh ministerstvu vrátili k dopracování zejména některých institutů a procesních i jiných úprav, které zároveň nebylo možno dořešit či konkrétně naformulovat přímo při projednávání.

Po jednaní LRV ministerstvo uvedlo, že k významným koncepčním zásahům do znění zákona nedošlo, ve většině úprav šlo spíše o technické záležitosti a právní upřesnění, aby zákon co nejlépe fungoval v praxi.

Jeden stavební úřad

Podle návrhu zákona by po jeho schválení mělo stačit jedno správní řízení a celé řízení o povolení stavby povede jeden stavební úřad. Celý proces má být digitalizovaný. Neintegrovaní do systému takzvaného jednoho razítka mají zůstat jen částečně památkáři, a to u kulturních a národních památek a památkových rezervací.

Podle zástupců podnikatelských komor a svazů se zákon po zapracování připomínek odklonil od původní podoby a situaci ve stavebnictví místo zjednodušení naopak výrazně zhorší. Řadu kritiků měl i původní návrh normy. Mezi nejčastější výtky patřilo to, že nahrával developerům a nechránil veřejné zájmy.

Zrušení stavebních úřadů v obcích

Od partnerů ASB

Sdružení místních samospráv (SMS ČR) v minulém týdnu uvedlo, že zákon zruší většinu stavebních úřadů v obcích a povede k odlivu odborníků, kteří tam specializovanou stavební agendu dosud vykonávali.

Předseda SMS ČR a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) v dnešní diskusi označil předkládaný zákon za hybrid. „Nám strašně vadí, jak dopadlo vypořádání ohledně toho, jaké úřady zůstanou v obcích. Protože ono se říká krásně – byla dohoda se Svazem měst a obcí, že zůstanou stavební úřady v obcích. Ale ony tam zůstanou jen ve velmi malé podobě,“ uvedl.

Podle Dostálové nejsou obecní stavební úřady záchrannou službou, to znamená, že není potřeba dojezdová vzdálenost 20 minut. „Co je ale potřeba, je, aby se vůči klientům, neboli investorům, v rámci stavebních úřadů dodržovaly lhůty. To jsme museli nějakým způsobem uchopit. Proto jsou tam opatření proti nečinnosti úřadů, proto jsou na těch obecních úrovních jenom místně příslušné stavby. Velké stavby budou rovnou pod státní stavební správou,“ dodala.

ZDROJ: ČTK
FOTO: SHUTTERSTOCK
RubrikyAktuálně