Neobyčejné spáry pro netradiční design (pracovní postup)

Na stávajícím trhu je možné najít širokou škálu přípravků, které lze pro kvalitní spárování použít – a ještě širší výběr barev.

Obecně se doporučuje použít světlé barvy spárovací hmoty (bílá, slonovinová kost, smetanová) pro spárování obkladu stěny a šedých odstínů pro podlahy. Odstín šedé závisí na nejen na výběru investora, ale i na provozu konkrétních prostor.

Dlažba v exteriéru by například měla být vyspárována tmavší šedou než dlažba v kuchyni, protože se rychleji zašlape a zašpiní. Možnou variantou je i použití spárovací hmoty v odstínu pokládané dlažby – taková volba je ale vhodnější při použití na stěny, na podlaze by se častým mytím dlažby a drhnutím spár mohla barva začít vymývat či měnit odstín.

Další možností je ovšem použití spárovacích hmot s dekorativní přísadou. Ty nám umožní vytvořit spáry s netradičním, jedinečným vzhledem, který může být jak ozvláštněním běžné dlažby, tak i doplňkem designového obkladu. Jak s takovou hmotou spárovat?

Obecné informace

Spárování by mělo probíhat při teplotách od +18 °C do +23 °C. Doba zpracování hmoty je zhruba hodinu, dlažba je pochozí po 24 hodinách. Produkt mícháme dle instrukcí, nepřidáváme žádná neuvedená aditiva (vodu, rozpouštědla atd.). Hmotu s dekorativní příměsí nepoužíváme pro spárování Tuscan terakoty. Nepoužíváme v kombinaci s kontrastními nebo příliš tmavými barvami.

Info o materiálu

Ceresit CE 89 je dvousložková chemicky a mechanicky odolná epoxidová spárovací hmota a lepidlo na obklady a dlažbu. Je vhodná pro šířku spáry 1 až 15 mm a ideální pro lepení keramických obkladů a dlažby v místech zatížených agresivními vlivy nebo mechanickou zátěží.

V rámci spárování lze hmotu promísit s dekorativními přísadami CE 52, CE 53, CE 54 či CE 55 pro dosažení neobyčejného a atraktivního vzhledu spár.

Co budete potřebovat?

 • Spárovací hmota
  Ceresit CE 89
 • Dekorativní přísada
  CE 52 Silver Dust
  CE 53 Silver Glow
  CE 54 Gold
  CE 55 Neon
 • Čistící přípravek
  CE 51 Epoxyclean
 • Nářadí
  kbelík
  nízkootáčkové míchadlo s nástavcem
  špachtle
  spárovací hladítko
  mycí houba, molitanové mycí hladítko, mycí rouno, mycí stroj s jedním kartáčem
  hadr

Příprava práce

Ceresit CE 89 se skládá ze dvou složek dodávaných v jedné nádobě. Složka A se skládá ze směsi epoxidových pryskyřic, křemičitých kameniv a přísad. Složka B sestává ze směsi organických katalyzátorů. Vždy dbáme na důkladné vyprázdnění obalu složky B (tvrdidlo v plastovém obalu) do složky A (pryskyřice).

Je doporučeno míchat vždy celé balení, aby se zabránilo rizikům chyb při míchání – obě složky jsou předem přesně dávkovány. Mícháme pomocí nízkootáčkového míchadla s nástavcem (cca 400 ot./min). V průběhu míchání stáhneme boky a spodní část míchací nádoby pomocí ocelové špachtle, abychom se ujistili, že je veškerá hmota promíchána. Výsledná hmota musí být jednolitá a bez hrudek.

Dekorativní přísada

Dekorativní přísady lze použít do jakékoli barvy hmoty CE 89. Přimísením CE 52 Silver Dust vznikne jedinečný „kovový“ vzhled. Varianta CE 53 Silver Glow vytvoří spáry se „stříbrným třpytem. Varianta CE 54 Gold dodá spárám jedinečný „zlatý“ třpyt.

Ceresit CE 89 v barvách Pearl Grey, Toffi, Jasmine, Moonstone Blue a Saphire Blue lze rovněž smísit s dekorativní přísadou CE 55, která výsledné hmotě dodá „neonový“ vzhled – rozdílný v závislosti na denní době a osvětlení.

Dekorativní přísadu přidáme k hotové, předem připravené epoxidové spárovací hmotě CE 89. Spárovací hmotu nejprve promícháme ručně, špachtlí, abychom zapracovali všechnu dekorativní přísadu. Následně hmotu mícháme nízkootáčkovým míchadlem s nástavcem (cca 400 ot./min), dokud – opět – nezískáme jednolitou hmotu.

Spárování

Ujistíme se, že spáry jsou zcela vyplněné a bez dutin. Přebytečný materiál odstraníme diagonálně stažením z povrchu dlaždic pomocí spárovacího hladítka.

Čištění

Čištění provádíme v co nejkratší době, v každém případě, dokud je produkt stále mokrý. Čištění lze provádět běžnými mycími houbami nebo pomocí molitanových mycích hladítek.

Skvrny nebo zbytky epoxidové spárovací hmoty lze odstranit po 24 hodinách nebo po vytvrzení malty pomocí prostředku Ceresit CE 51 Epoxyclean. Ten naneseme na celý povrch a necháme působit 15-30 minut. Velké plochy dlaždic následně drhneme houbou, mycím rounem nebo mycím strojem s jedním kartáčem.

Dlažbu poté opláchneme vodou a osušíme čistým a suchým hadrem. Nečekáme na odpařování oplachové vody, aby nedošlo k tvorbě skvrn na keramickém povrchu.

01 Příprava

Ceresit CE 89 se skládá ze dvou složek dodávaných v jedné nádobě.

Příprava
Příprava | Source: Henkel

02 Míchání

Složku B přidáme do složky A. Dbáme na důkladné vyprázdnění obalu – složky jsou předem dávkovány.

Míchání
Míchání | Source: Henkel

03 Hotová hmota

Mícháme pomocí nízkootáčkového míchadla dokud směs není jednolitá a bez hrudek.

Hotová hmota
Hotová hmota | Source: Henkel

04 Vsypání sáčku

Přidáme dekorativní přísadu k hotové, předem připravené epoxidové spárovací hmotě CE 89.

Vsypání sáčku
Vsypání sáčku | Source: Henkel

05 Ruční promíchání

Nejprve směs opatrně promícháme špachtlí…

Ruční promíchání
Ruční promíchání | Source: Henkel