shutterstock 141189550

Ministerstvo sníží počet stavebních úřadů o polovinu. Vybírá, které zachová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce mít na jaře jasno, ve kterých ze 700 obcí zůstanou stavební úřady. Nově by jich mělo fungovat 323. Příslušná vyhláška má být v létě 2022. Oznámila to Klára Dostálová (za ANO) na konferenci Sdružení místních samospráv ČR v Brně. Nový stavební zákon přesouvá stavební úřady pod stát.

Předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák uvedl, že při jednání s ministerstvem bude sdružení usilovat mimo jiné o zvýšení počtu stavebních úřadů. Bojí se, že pokles počtu úřadů zhorší jejich dostupnost pro veřejnost.

„Stavební úřady budou zachovány v obcích, které splňují některá zákonná kritéria, jako je například správní obvod nad 10.000 obyvatel. O finální podobě sítě stavebních úřadů chceme jednat i se Sdružením místních samospráv ČR či Svazem měst a obcí ČR,“ uvedla Dostálová.

„Současný návrh představuje jejich snížení více než o polovinu nynějšího stavu, což povede ke zhoršení dostupnosti této služby pro občany,“ prohlásil Polčák.

Nový stavební zákon stvrdila Sněmovna 13. července, když přehlasovala senátní veto. O dva dny později podepsal normu prezident Miloš Zeman. Nová úprava stavebního práva má podle vlády zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt.

Zákon přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně, jako je tomu nyní třeba u finanční správy. Zákon má řadu odpůrců, podle nich se státní správa vzdálí občanům a stavební řízení se zkomplikuje.

red